Aylin Nazlıaka: Kaderine Terk Edilen Gümüşhane’de Yurttaşlar, Tedavi İçin Belde İllere Gezmek Zorunda Kalıyor

CHP Kadın Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Gümüşhane Devlet Hastanesi’ndeki sefer sorununun bibi çözülemediğini belirterek, “Kaderine infirak edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, otama amacıyla yer illere gezmek zorunda kalıyor. Ilk hastaneyi açıp arkası sıra kez planlandığı üzere çözüme kavuşmayan benzeri el sorunu var” dedi.

Aylin Nazlıaka, geçkin Gümüşhane’ye anbean sivil cemiyet kuruluşları, meslek odaları ve sendikaların temsilcileri ile buluştu, esnafı ziyaret etti. Nazlıaka, elan sonra partisinin yer başkanlığında CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ın düzenlediği toplantıya katıldı. Gümüşhane’deki sorunların masaya yatırıldığı toplantıda, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Fevziye Güreşçi, Eş Kolları İl Başkanı Belgin Şarap, Trabzon İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş dahi amade bulundu.

Nazlıaka, Gümüşhane’deki temaslarının ardından bugün yaptığı yazılı açıklamada, “Kaderine infirak edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, tedavi için kasaba illere gitmek zorunda kalıyor. Ilk hastaneyi açıp ardından el planlandığı amacıyla çözüme kavuşmayan tıpkı el sorunu var” dedi. Nazlıaka, açıklamasında şunları kaydetti:

“HERHANGİ BİR TEDBİR ALINMADAN KIŞ MEVSİMİNDE AÇILAN HASTANENİN YOLU, YAĞAN KARLA BİRLİKTE KAPANDI”

“Gümüşhane’nin Eskibağlar mahallesindeki tıpkı tepeye yapılan Gümüşhane Izzet Hastanesi, 2015 yılında bitirildi ancak dayanak sorunları dolayısıyla 2021 yılının fasıla ayına kadar hizmete açılamadı. Açıldığında dahi sorunları bitmedi. seçme hazırlık alınmadan kış mevsiminde açılan hastanenin yolu, yağan karla alay malay kapandı. Araçlar inip çıkamadığı üzere hastalar özlük imkanları ile tepeden süfli inmek zorunda kaldı. O dönemde çalışmaların başladığı belirtilerek ‘El sorunu fiziksel adına çözülecek’ açıklaması yapıldı amma ülkü tüm yerine çözülemedi. Sorun bu kadarla bile mecbur değil. El bire bir vatandaşın arazisi olduğundan yağlık tıpkısı istimlak sorunu yaşanıyor.

Gümüşhane Şehremini Ercan Çimen, o çağ yaptığı açıklamada, ‘Bedeli mukabilinde ifa yapacağız. Bu alanlarla ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’mızın yanına gitmiştik. Ayrıksı yerde Hazne yerlerini gayrimenkul değerinden alıp, alışılagelen rayiç değeri üzerinden satıp oradan elde ettiğimiz gelirle bu yolun kamulaştırılmasında buradaki arsa sahiplerine ödeyeceğiz’ demişti. Gümüşhane’de öğrendik ki sav çözülmemiş.

“SEFER PROBLEMİ ÇÖZÜLMEMİŞ BİR SAYRILAREVI VAR”

Sağlığa erişim sunma asıl haktır. Fakat yol problemi çözülmemiş tıpkısı hastane var. Ayrıca hastaneler, sağlam temellerle akva zeminler konusunda nesir edilir. Cenabıhak korusun, tıpkı dönme Gümüşhane’de aynı hareket olsa o hastanenin evinsiz hangi olacak; hepimiz endişeliyiz. Bire Bir sorunu elan var bu hastanenin. Ehliyetli sayıda doktoru bulunmayan. Buradaki hekimlerimizin havai turşu. Hastalara yetişemiyorlar. Hastalar, ‘tedavi almak üzere civardaki ne şehre gideyim’ diye niteleyerek düşünüyorlar.

“GÜMÜŞHANE’DE ARZ BIR IKI BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Örgütlü gücümüzle sahadayız. Partimize balaban bir teveccüh var. Onun amacıyla CHP ailemizi büyütmek, genişletmek gibi ayrımsız sorumluluğumuz birlikte var. Tetkikat bize şunu gösteriyor; unsur sayımızın arttığı yerlerde partimizin oy oranı bile akıllıca uygun namına yükseliyor. Gümüşhane’de arz bir iki aynı mebus intikal etmek istiyoruz. Çalışacağız, örgütleneceğiz ve örgütlü gücümüzle gelişigüzel seçme günü geldiğinde sandığa gideceğiz, oylarımızı vereceğiz. Sandıklara sahip çıkacağız ve iyicene günleri, vazıh yarınları bilcümle alay malay kucaklayacağız.”

Share: