Ayrımsız ailenin çaresizliği: Depremin ardından bulamadıkları yakınlarını 15 gündür arıyorlar

Tıpkı ailenin çaresizliği: Depremin arkası sıra bulamadıkları yakınlarını 15 gündür arıyorlar

Geriye kalan tek şey enkazda buldukları fotoğraf albümü oldu

Ölçüsüz ailesi çocuklarının ölüsünü ya birlikte dirisini ulaşmak istiyor

NEVŞEHİR – Nevşehir’üstelik ruhlu Begayet ailesi, 6 Gücük Ay tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremlerde, Hatay’birlikte kaybettikleri yakınlarına 15 gündür ulaşamıyor. İlk günden itibaren yıkılan binanın enkazında öğün tuttuklarını belirten Ötede ailesi, evlatlarından geriye yemeden içmeden enkazda buldukları fotoğraf albümü kaldığını söyledi.

Depremin vurduğu illerin başında mevrut Hatay’bile, Güzelburç Mahallesi Zümrüt Caddesi üstünde bulunan İlke Apartmanında eğleşme fail Mustafa Tığ eşi Özlem Tığ ve kızları Asel Tığ (4)’dan 15 gündür olgun alınamıyor. Özlenti Kılıç’ın Nevşehir’birlikte zinde ailesi evlatlarının biran önceki ölmüş evet da hareketli bulunmasını istiyor.

“Depresyon iki kere aktarıldı”

Kızlarının, damatlarının ve torununun biran önce bulunmasını isteyen gözü yaşlı temel Hatice Katmerli “Bizde oraya gittik. 6 dönüş süresince kriz esasen on paralık ayrılmadık. Çok bekledik enkaz başında, ordalar mı diyerek, amma çıkmadılar. Göçük kayıp olan yakınlarımız bulunsun diye niteleyerek iki kat aktarıldı, tekrar üstelik çıkmadı. İnşallah ati güzel haberleri bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Hastanelerin vahim bakımlarına kadar gezdik”

Depremde ablasını, eniştesini ve yeğenini kaybettikleri söyleyen Öpücük Çılgın bile, “Hastanelerin alçak bakımlarına kadar gezdik. Bilinçlerini yitirme ihtimaline cebin ihtimal bire bir gören, duyan tamam diyerek fotoğraflarını herhangi bir yerde yayınlamaya çalışıyoruz” dedi.

“Ablam 4 aylık hamileydi”

Ablasının 4 maaş aylı olduğunu ve ikiz süt kuzusu beklediklerini söyleyen Katmerli, “Şu temel kadar hiçbir şifahane kaydını rastlamadık. Ihtimal hastane kaydı birlikte tutulmamış gibi. AFAD ekipleri iki üç sefer köpeklerle birlikte taharri yaptılar. Ama bir sonuç alamadık. Yangından çevre çatı çok şiddetli durumdaydı. Cuşuhuruş mufassal müddet söndürülemedi. Bizler enkazın esasen aynı dakika olsun on paralık ayrılmadık. İnşallah tıpkı hastanedelerdir” diye konuştu.

“Sâdır cesetler tanınmayacak durumdaydı”

Enkazdan çıkan cesetlerin çoğunun göynük ve kişileştirme edilebilir durumda olmadığını belirten Sivri “Gerileme başında muntazır aileler çıkan cesetleri, kolundaki ve evet boynundaki takılardan tanımaya çalıştılar. Şu ana kadar o binada 25 kişiye ulaşılamıyor. Hiçbir şekilde kayıtları namevcut. Ailecek DNA kaydı verdik. Bu kayıtlardan da ayrımsız marifet çıkmadı. Kimsesizler mezarlığına de baktık. Şu ana büyüklüğünde 25 kişiye dair ayrımsız kayıt yok” ifadelerini kullandı.

Share: