Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: “Azerbaycan ve Ermenistan’ın ayrımsız hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ile düzenlediği matbuat toplantısında mütekellim Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, “Karabağ sorununun sona ermesinden bilahare Azerbaycan ve Ermenistan’ın tıpkısı sulh anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi temaslarda gezmek üzere geldiği Gürcistan’üstelik Başvekil İrakli Garibaşvili ile tıpkısı araya geldi. Aliyev ve Garibaşvili, yaptıkları görüşmenin peşi sıra kuma matbuat toplantısı düzenledi. Azerbaycan ile Gürcistan ortada mebzul komşuluk ilişkileri ve ciddi katılım olduğunu belirten Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, Azerbaycan ve Gürcistan’ın bu kadar mümasil olmasında Aliyev’in haddinden fazla büyük katkıları olduğunu tabir etti. İki ülkenin emsalsiz dostça ve mail ilişkilere topluluk olduğunu söyleyen Garibaşvili, “Ülkelerimizin ve halklarımızın refahı adına mevcut işbirliğimizin henüz bile dal seviyelere çıkacağına eminim. Zaman haddinden fazla heybetli bir toplantı yaptık, çeşitli konuları tartıştık ve ülkelerimiz arasındaki andıran ortaklığı tıpkısı posta elan vurguladık. Dünyada yaşanan süreçleri görüştük ve bugün Ukrayna’de yaşanan olayların danışmalar tarafından çözülmesi gerektiği üzerine anlaştık. Ayrıca dünyada yaşanan olayların ancak barış ve istikrarla çözülmesi gerektiğini düşündük. Bu hem bölgemiz hem bile halklarımız amacıyla önemlidir” dedi.

“Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki hazar sürecini inceledik”

Aliyev ile lehçe durumu dahi görüştüklerini vurgulayan Garibaşvili, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki temasları ve iki mevki arasındaki sulh sürecini inceledik. Şahsen ego ve hükümetimiz, sulh politikasını uygulamak üzere elimizden gelenin sunma iyisini yapacağımızı umuyoruz. Bölgemizdeki dolgunca komşuluk ilgiler, tek işbirliği biçimine yeraltı değil, çabucak güçlendireceğiz ve gelişigüzel çok şey yapabileceğimize eminim. Gürcistan, Azerbaycan için büyük benzeri ülkedir ve tıpkısı zamanda Azerbaycan, Gürcistan’ın dahi ciddi ortağıdır. Halihazırda hayata geçirdiğimiz mefret projeleri gözden geçirdik. Bunlar tarihi projelerdir; Bakü-Tiflis- Ceyhan yer yağı hattı, Bakü-Tiflis- Erzurum gaz borazan hatları, Bakü-Tiflis- Kars demiryolu ve Itidalli Çatlak. Hayata geçirdiğimiz projeler artık henüz ileriye taşınacak ve elan dahi hızlandırmaya kararlıyız” dedi.

“Azerbaycan ve Ermenistan’ın bire bir hazar anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz”

Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki önemli ortaklık ilişkilerinin az daha anlaşma düzeyine ulaştığını söyleyen Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev ise, “Çünkü birçok alanda enerjik namına işbirliği yapıyoruz. Arsıulusal kuruluşlar çerçevesinde aynı zamanda düet benzeri formatta sürekli namına birbirimize destek oluyoruz. Bir Nice koskocaman proje hoppadak ülkelerimiz amacıyla değil, toprak ve tam Avrupa için hususi ehemmiyet taşımaktadır. Zaman metanetli çokça konu masaya yatırıldı. Tartışmaların merkezinde elbette ki bölgede yaşanan süreçler ve güvenlikle ilişkin konular de vardı. İkinci Karabağ Savaşı sonrasındaki boyut ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sulh görüşmelerinin gidişatı için başbakana hikmet verdim. Karabağ sorununun sona ermesinden sonraları Azerbaycan ve Ermenistan’ın tıpkısı sulh anlaşması imzalama zamanının geldiğine inanıyoruz” dedi.

” Güney Kafkasya’ya hazar ati”

Ermenistan’a ilkokul esas ilkeden oluşan önerilerini sunduklarını nâkil Aliyev, “Ermeni tarafının bile politik ferman göstereceğini ve arsıulusal sosyete vasıtasıyla maruf bu anne ilkeler doğrultusunda Azerbaycan ile hazar anlaşmasını imzalayacağını umuyorum. Bu gerçekleşirse Cenup Kafkasya’ya hazar ati ve tıpkısı zamanda işbirliği fırsatları de ortaya çıkacaktır. Bugün ayrımsız zamanda müzakere sırasında Gürcistan-Azerbaycan-Ermenistan istişarelerinin başlaması üzerine görüş alışverişinde bulunduk. Ermeni tarafı buna hazırsa tığ da hazırız” dedi.

“2027’birlikte Azerbaycan’ın elden Avrupa’ya gaz ihracatının 20 milyar metreküpe ulaşmasını planlıyoruz”

Azerbaycan’ın Gürcistan’a 3 bilyon dolardan fazla envestisman yaptığını belirten Aliyev, “Bittabi zaman gelecekteki enerji politikamız üzerine açık tıpkısı fikir alışverişinde bulunduk. Başbakanın üstelik belirttiği kabilinden muteber projeler halihazırda başarıyla yürütülmektedir. Kullanılmamış projeler düşünüyoruz. Dünya pazarlarına doğal gaz ihracatını artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl 22 milyar metreküp dış satım yapacağız, ati yıl daha de artacak. Avrupa Komisyonu ile Azerbaycan beyninde bu yılın orak ayı ayında imzalanan erke alanında önemli iştirak anlaşması, Azerbaycan’ın önümüzdeki 5 yıl ortamında Avrupa’ya gaz ihracatını ikiye katlayacağını gösteriyor. Yani niyetimiz bundan ibarettir ve imkanlarımız üstelik var. Böylece 2027’üstelik Azerbaycan’ın hoppadak Avrupa’ya doğal gaz ihracatının 20 bilyon metreküpe ulaşmasını planlıyoruz” dedi.

Gelecek sene Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru yolu ile ihracatın artırılacağını anlatım eden Aliyev, “Şu anda işletmede olmayan Bakü-Supsa petrol borazan hattını da yok etmek istiyoruz. Bu konuyu antrparantez konuştuk. Planlarımızı sayın başbakana bildirdim. Bunun için nazik bire bir ihtiyaç ve nazik tıpkısı gizil var” dedi.

“İşgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir erke reprodüksiyon kapasitemiz var”

Uygulanacak olan yeni projenin elektrikle ilişkin olduğunu vurgulayan Aliyev, “Azerbaycan, elektriği dünya pazarlarına ihraç etmeye çalışıyor. Bittabi ki ihracat yönümüz Gürcistan’dan geçiyor. Vakit Kaybetmeden işgalden kurtarılan topraklarda 10 gigawatt yenilenebilir erke üretme kapasitemiz var. Bu miktar Hazar Denizi’nden ise 157 gigawatt’a ulaşıyor. Yani bu uluslararası uzmanlar eliyle teyit edilen benzeri cirim ve çok iri bire bir miktar. Elbette bu enerjiyi söylemek ve ihraç buyurmak önümüzdeki yıllarda bizim görevimiz. Burada Gürcistan ve Azerbaycan ayrıksı alanlarda olduğu kabilinden bu alanda dahi faal namına işbirliği yapacaklardır. Elhasıl, bölgemizin hesaplı potansiyelini artırmak üzere iri fırsatlar var, erke kaynakları, muvasala koridorları kabilinden” dedi.

“Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun taşıma kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz”

Gürcistan ile Azerbaycan arasındaki kargo taşımacılığı hacminin bu yıl yüzdelik 75 arttığını da belirten Aliyev, “Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun nakil kapasitesini 5 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Bu amaçla bu projeye bu sene ve ati sene Azerbaycan vasıtasıyla eklenmiş yatırım yapılacak. Tamam yatırımlar amade ve bu süreci başlattık. Çünkü Hazar Denizi üzerinden Azerbaycan, Gürcistan ve bitişik ülkeler üzerinden erişim yollarına iri ihtiyaç vardır. Eskimemiş erişim yolları, hem jeopolitik durumla ait yerine hem birlikte hep güzergah üzerinde bulunan mecmu ülkelerin çıkarlarını karşılamaktadır. Bu nedenle Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun hisse senedi hacminin 5 milyon tona çıkarılması ve tıpkısı zamanda Gürcistan limanları kullanılarak Mutedil Asya ve Asya’dan Batı’ya ve eksiksiz damarı bozuk istikamette dökme abra hacminin artırılması yeni bir nesep oluşturur. Bunun için hazır olmalıyız” dedi.

“Tüm dünyada ve Avrupa’de enerji kaynaklarına iri arzu var”

Kamu dünyada ve Avrupa’de erke kaynaklarına iri murat olduğunu tamlayan Aliyev, “Gürcistan ve Azerbaycan bu konuda biricik cepheden akıntı ederek, millî çıkarlarını sağlayacak. Bakın, iki cömert talih arasındaki ilişkilerin havza, Avrupa ve dünya için ne büyüklüğünde kebir olduğunu görün. Umum bu başarıların temelinde bizim dostluğumuz, halklarımızın dostluğu, liderlerin dostluğu ve kuma operasyon duruyor. Bu nedenle, bu kâmil punt üzere, beni bu güzel yere davet ettiği amacıyla Başvekil’a şükranlarımı sunuyor, dost, ahi Gürcü halkına zenginlik, sağlık ve sulh diliyorum” dedi. – TİFLİS

Share: