Aziz Orhan Işık’tan Bakan Bozdağ’a: “10 Ilk Teşrin Katliamı’nda Sanıkların 7 Yıldır Yakalanamamasının Gerekçeleri Nelerdir”

HDP Van Mebus Muazzez Orhan Işık, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a “10 Teşrinievvel Ankara Gar Katliamı’nda yakalanamayan maznun sayısı kaçtır? Bu sanıkların yargılamasına bittabi devam edilmektedir? Sanıkların 7 yıldır yakalanamamasının gerekçeleri nelerdir” diye niteleyerek sordu.

Muazzez Orhan Işık, yıldırı örgütü IŞİD’in 10 Ilk Teşrin 2015 tarihinde Ankara Garı uğrunda düzenlediği bombalı saldırıya ilgilendiren enstantane sürecinde yaşananları Sedir gündemine taşıdı. Işık, Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

“ANKARA KATLİAMI, ÜZERİNDEN GEÇEN 7 YILA KARŞIN HENÜZ AYDINLATILAMAMIŞTIR”

“Türkiye tarihinde sivillere yönelik katliamların bildirme büyüklerinden biri olan 10 Ekim 2015 Ankara katliamı, üzerinden geçen 7 yıla karşin daha aydınlatılamamıştır. Dönemin sorumlu kamu görevlileri ve başbakanı özellikle başlamak için kamusal yük taşıyanların kişi beyanları, süreç içerisinde yakalanan IŞİD militanlarının ifadeleri ve bu katliamın ortaya çıkardığı ortaklaşa toplumsal titreme üzerine, yanıtlanmamış ve açıklanamamış bir nice format bulunmaktadır.

“100’E YAKIN YARALININ BEDENİNDE KALICI HASARLARA DEFA AÇAN KATLİAMIN İZLERİ BIBI DEVAM ETMEKTEDİR”

Nahiye genelinde devam fail savaşlara, emeğin haklarının gasp edilmesine ve anti-demokratik eğilimlere alın 81 ilden gelen on binlerce yurttaşın taleplerini demokratik bire bir yolla dile getireceği mitinge Ankara’nın merkezinde yabanıl aynı şekilde saldırılmış, 100 âdem alanda yaşamını yitirmiş ve 500’e mail adam yaralanmıştır. 10 Ilk Teşrin yaralarıyla ve etkileriyle Esfet Duran 5 Son Teşrin 2015’te, Mustafa Budak katliamın 20. ayında, Ağa Bayar 22. ayında, Piro Saika ise katliamın 5. yılında 10 Ilk Teşrin Katliamı’na bağlı esenlik sorunları sebebiyle yaşamlarını yitirdiler. Bu katliam sonucu Türkiye’nin 42 iline cenaze gönderildiği anlatım edilmektedir. 100’e andıran yaralının bedeninde sürekli hasarlara misil açan katliamın izleri bibi devam etmektedir. Yakınlarını kaybeden aileler, kalıcı örgen kaybı hareketli yaralılar ve o çağ o alanda olan 10 binlerce sevimli ilkin girmek için türe arayışı devam etmektedir.

“KATLİAMIN SANIKLARININ YARGILANDIĞI MAHKEME HALA BITMEME ETMEKTEDİR”

Katliamın sanıklarının yargılandığı duruşma bibi bitmeme etmektedir. Fakat mahkemede yargılanması gerekenlerin çok muhteşem bir kısmına ulaşılmamış ve kamunun açık oturum ve hukuki sorumluluğu gereği yargılanması gerekenler adisyon vermemiştir. Gözyaşı, etnisite, hayat tarzı ve kimlik farkı gözetilmeden, ‘insanlığa alın işlenen bu suçun’ adil bir şekilde mecmu sorumluları kapsayacak biçimde yargılanması sağlanmalıdır. Hak Bakanlığı’nın, konu karşı kamuoyuna ve 10 Ekim Barış Ailelerine hukukun ve adaletin gereği olan bilgilendirmeyi ve tazmin çalışmalarını hesabına getirmesi gerekir. Fakat aradan sabik 7 yıla karşin bitmeme eden alçak bire bir adaletsizlik, hukuksuzluk ve kırıcı koca hakları ihlali durumu mevcuttur.

“AİLE BİREYLERİNİ ADLANDIRMAK İSTEYEN YURTTAŞLAR YİNE POLİS ŞİDDETİ VE KAMUSAL ZORBALIKLA KARŞI KARŞIYA KALMIŞTIR”

Kamusal aynı ihmal sonucu yaşanan bu katliamda yaşamını yitirenlerin anmasının yapılmasının 6 yıldır engellendiği bire bir ülkede adaletten meze edilmesi çok güçtür. Böyle bire bir katliamda yaşamını yitirmiş insanları, yurttaşları, arkadaşlarını ve ev bireylerini adlandirmak talip yurttaşlar, tekrar polis güçleri şiddeti ve kamusal zorbalıkla karşı karşıya kalmıştır. Adaletin gereği olan saygı içerisinde tıpkısı yâd amacıyla hazırlık alınması gerekirken 10 Teşrinievvel Hazar Ailelerine müteveccih fiili, fiziki saldırılar yaşanmaktadır. 10 Ekim anmalarına katılan yurttaşlara yönelik fişleme, sorgulama ve anket faaliyetleri yürütülebilmektedir. Dünyada bu katliamın benzerleri olduğunda kamusal ayrımsız politika ile toplumun acısı onarılmaya çalışılmaktadır. Bu ve tıpkı günlerde onarıcı bir yaklaşımla resmi yâd günleri car edilmektedir. Yaşamını yitirenlerin hatıralarının yaşatılması ve ailelerinin rehabilitasyonu için mukteza çalışmalar yapılmaktadır. Ancak Türkiye’üstelik, 10 Ekim Katliamı birlikte karışma yaşanan bu durumlara ilişik sosyal bir yaklaşım ve siyasa bahis konusu değildir.”

Işık’ın Icra Vekili Bozdağ’a yönelttiği sorular şöyle:

“10 Teşrinievvel Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin yakınlarından, yaralılardan ve sürekli adına mânialı kalanlardan resmi benzeri defo dilenecek midir?

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’ndan önceki lüzumlu tedbirlerin alınmaması, katliam anında ve sonrasında ise ilkyardım hizmetlerinin etken bir şekilde verilmemesi nedeniyle açılan tıpkısı anket var mıdır? Bu kapsamda yaptırım makbul kamu personeli sayısı kaçtır?

10 Ekim Ankara Katliamı’ndaki sorumluluğu gereği yargılanan, görevden uzaklaştırılan veya üzerine yönetsel yahut adli sormaca açılan yaşama sayısı kaçtır?

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda sene dönümü anmalarına kitlesel iştirak bozukluk engellenmektedir? Anmaların kitlesel yapılmamasını kimler istemektedir? Bu anmalara katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan, anket nâkil, tutuklanan, hükümranlık giyen veya ihraç edilen sevimli sayısı kaçtır?

104 kişinin yaşamını yitirdiği, 493 kişinin de yaralandığı 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve yaralılara müteveccih sunulan maddesel ve manevi tazminat miktarları 2022 yılı itibariyle hangi kadardır?

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yakalanamayan sanık sayısı kaçtır? Bu sanıkların yargılamasına pekâlâ bitmeme edilmektedir? Sanıkların 7 yıldır yakalanamamasının gerekçeleri nelerdir?

Katliamın ‘insanlığa alın cürüm yerine tanımlanması’ ve katillerin ant aşımından yararlanmaması amacıyla tıpkı himmet başlatacak mısınız?

Katliamda yaşamını yitirenlerin hatıralarının yaşanması ve ailelerinin rehabilitasyonu için hangi tedbirleri alacaksınız?

Ankara’dahi katliamın yapıldığı yerde 10 Ilk Teşrin Sulh Anıtı yapılması için tıpkı girişim başlatacak mısınız?

10 Teşrinievvel gününün resmi kendisine ‘Emek, Sulh ve El Erki Şehitlerini Ihtifal Günü’ olması amacıyla ayrımsız hamle başlatacak mısınız?”

Share: