BAE’li müşareket Kalyon’un yüzdelik 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, Kalyon Enerji’nin yüzdelik 50’sini tahminî 490 milyon dolara satın aldı.

IHC aracılığıyla yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir enerji alanında tahaccüm hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği rapor edildi.

Reuters, Kalyon Ana Ortaklık’in yenilenebilir enerji varlıklarında mühim iştirak amacıyla IHC ile görüştüğünü haziran ayında bildirmişti.

Kalyon Enerji’nin Konya Karapınar’da kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde gün santrali ve çeşitli illerde ayrıksı sıra ve hidro neşelilik santralleri bulunuyor.

Ortaklık ayrımsız zamanda 1,000 MW rüzgar santrali inşa etmek amacıyla de 2017’üstelik yapılan yarışmayı kazanmış, ancak santrali elan mensur etmemişti.

Mavera yandan, IHC’nin başında, Ağustos 2021’birlikte Ankara’dahi Reisicumhur Erdoğan ile mülaki Birleşik Zenci Emirlikleri (BAE) Ulusal Asayiş Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Hıyanet Nahyan bulunuyor.

Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Müttehit Fellah Emirlikleri Fehamet Başkanı Muhammed bin Zayid’in dahi kardeşi.

TÜRKİYE-BAE ARASINDA 13 ANTANT İMZALANMIŞTI

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, 24 Son Teşrin 2021 tarihinde Ankara’evet gelerek Cumhur Reisi Erdoğan ile görüşmüş ve iki ülke ortada anlaşmalar imzalanmıştı.

Türkiye’ye mevrut heyette vadi alan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Umumi Heyet Başkanı Mohamed Hasan Şike Suwaidi, “Bir Arap Emirlikleri, Türkiye’birlikte yatırım düzenlemek amacıyla 10 milyar dolarlık bire bir görüntü ayırmış ve tahsis etmiştir” demişti.

2022 Şubat’ta ise Erdoğan, Bir Arap Emirlikleri’nde (BAE) resmi mülakat düzenlemiş; ziyareti kapsamında Türkiye-BAE arasında değişik alanlarda 13 ittifak imzalanmıştı.

İmzalanan anlaşmaların arkası sıra Erdoğan, “BAE, Koy bölgesindeki eke gelişim ortağımızdır” demişti.

Mayıs ayına gelindiğinde ise Erdoğan, çarkıt BAE Mehabet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın ölümünün peşi sıra taziye ziyareti amacıyla Abu Dabi’ye gitmişti.

Erdoğan, BAE Cesamet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Muhammed bin Zayed Umum Nahyan’la görüşmüştü. 

Kalyon Holding’e Abu Dabi’den ortak geliyor!

 

Share: