Bafra Ovası’nda 130 bin titrem çeltik rekoltesi bekleniyor

Edirne’nin İpsala ilçesinin ardından sunu fazla çeltik üretiminin yapıldığı Samsun’daki Bafra Ovası’nda hasada başlandı.

Türkiye’nin en tafsilatlı akarsuyu olan Kızılırmak Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde taşınan alüvyonlarla oluşan Bafra Ovası’nda bu sene tahminî 130 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldı.

Dekar başına sayı farkı 850 kilogram mahsul alınan ovada çeltik hasat ediliyor.

Bafra Ekincilik Odası Başkanı Osman Tosuner, AA muhabirine, Bafra Ovası için çeltiğin heybetli tıpkı ekincilik ürünü olduğunu söyledi.

Çeltik gelgel fiyatından kıvançlı olduklarını tamlayan Tosuner, “Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO), 2022 dönemi çeltik alım fiyatını bildirme bağan titrem başına 12 bin liralık ile arz efdal 15 bin liraya çıkardı. 2021 yılında 4 lira olan çeltik gurur fiyatı dört bitirme arttı. Bu kıymet, üreticimizi canıyürekten kıvançlı etti. Bu eşit sayesinde gelecek yıllarda üretimin Bafra’de elan üstelik artacağını düşünüyorum.” dedi.

“hava şartları böyle giderse nitelik henüz erdemli olacak”

Tosuner, çeltikte bu sene 125 bin ile 130 titrem ortada rekolte beklediklerini dile getirerek şöyle devam etti:

“Türkiye’nin pirincinin yüzde 16 ile 17’sini biz üretiyoruz. Ürüne denk bazında bakarsak çiftçimiz 60 randımanı titrem başına 13 bin 500 liralık, 65 randımanı 14 bin 700 liraya satıyor. Bu görülmemiş tıpkı rakam. Antrparantez Bafra’de, Ekincilik Güven Kooperatiflerinin efdal miktarda kurum yapacağı bildirildi. Onun beraberinde TMO bile çalım yapacak. hür teşebbüs üstelik çeltik alımı yapıyor. Bunların gurur yapması üreticiye sunu şişman destektir.”

Tosuner, ürünün kaliteli olduğunu vurgulayarak, “Bafra pirincinin randımanı sabık yıldan daha nitelikli. Hasadın başlamasıyla fay pirincin az daha akim olduğunu görüyoruz. hava durumu böyle giderse kalitesi elan faziletkâr olacak. Kaliteli mal oldukça alım bile o büyüklüğünde erdemli tamam.” ifadelerini kullandı.

İkiztepe Tarım Cesaret Kooperatifi Başkanı Mecit Aytek da üyelerinin 1000 dönümden aşkın alanda çeltik tarımı yaptığını belirterek, “Dekar başına 850 ila 1050 kilogram arasında verim alınmaktadır. Çeltik gelgel fiyatı bu yıl çokça fena hâlde. Mazot ve basılmış pahalıydı amma fiyatlar dolgunca olduğu amacıyla çeltikçimizin bu yıl yüzü gülecek.” diyerek konuştu.

Üretici Hüseyin Aytek üstelik bu sene mahsul ve fiyatın bol olduğunu rapor ederek, “Bafra Ovası’nda ekilen birlik mahsulat kaliteli. Onun amacıyla ovada ekilen yalnız lamba karpuzu fiyatında az buçuk ağırlık çektik. Değişik mahsullerde nitelik ve kıymet iyiydi.” dedi.

Necdet Özkan birlikte bu yıl çeltiğin ürün ve fiyatından kıvançlı olduklarını kaydetti.

Share: