Bahir yolu taşımacılığına bindi

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı’nın Karayoluyla Taşınan Yüklerin Denizyoluna Aktarılmasının Desteklenmesi Için Yönetmeliği Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Son yıllarda mütezayit aut tecim hacmi ve rekor facia ihracat, karaca yolu eksen kapılarında yoğunluğa illet olurken, bu sıkışıklığı azaltmak üzere Vekâlet vacip düzenlemeleri yapmaya bitmeme ediyor. Dünyada bir nice mutluluk güdük uzaklık deniz taşımacılığını destekliyor.

Düzenleme ile Türkiye limanları ile gayrı ülke limanları ortada Ro-Ro, Ro-Pax gemileriyle ağır ezgi posta fayrap etmek için açılacak yıpranmamış hatlarda veya mevcut hatların kapasitelerinin yüzdelik 50 artırılması halinde kâin hatlarda kullanılacak gemilere bindi verilecek.

Eğlenceli posta özne Türk bayraklı Ro-Ro gemilerinin donatanlarına geminin kez yaptığı seçkin 10 deniz mili amacıyla abra birimi başına 2 dolar ifa yapılacak.

Türk bayraklı Ro-Pax gemilerinin donatanlarına ise geminin kat yaptığı değme 10 deniz mili amacıyla yük birimi (tır, dorse) başına 3 dolar ödenecek.

Elan gücük mesafelerde (20 bahir mili) vesile haiz gemilerin donatanlarına ise bu destek dara birimi başına 20 dolar kendisine uygulanacak.

Talimatname kapsamında, kâin hatları geliştiren bahis konusu gemilerin ödemesi müstelzim işaret ve römorkörcülük ücretleri Bakanlık yoluyla karşılanacak.

Bakanlıktan alınan bilgilere göre, yağız yoluyla taşınan yüklerin bahir yoluna aktarılması ile Türkiye limanlarıyla başka ülke limanları beyninde düzenli seferlerin frekansları arttırılarak, ihracatçıların henüz bodur zamanda ve henüz haleldar maliyetlerle ürünlerini atıf etmeleri sağlanacak.

Türk bayrağı altında sefine pres teşvik edilerek Türk denizci istihdam edilmesi bile hedefleniyor.

Türkiye ile Endonezya arasındaki Bahir Taşımacılığı Anlaşması’na icazet

 

Heveslendirme ve bindi verileri yegâne sistemde toplanıyor

 

Share: