Bakan Bitkisel, LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, “Yatırım, istihdam, istihsal ve ihracat odaklı Türkiye Tutum Modeli’mizin ana amacı, ekonomimizin sürdürülebilir tahaccüm patikasına girmesini uydurmak, gücük vadede küresel sıkıntıları yeryüzü bağan hasarla giderilmiş ederken ince vadede orta sağlık tuzağını aşmaktır.” dedi.

Nebati, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın da katılımıyla planlı LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, turizm, ekincilik ve uran kenti Yalova’bile bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Millete hizmet uğrunda koydukları her tuğlaya, attıkları temas adıma antagonist olanlara inat, yeni tesisler açmaya devam edeceklerini belirten Bitkisel, YANLIŞSIZ Öğür iktidarı boyunca domestik kalkınmayı sunma yetişkin ruzname maddeleri arasına aldıklarını kaydetti.

Icra Vekili Nebati, Yalova’ya yapılan hizmetlere değinerek, “Şehrimiz, İstanbul, Bursa ve Kocaeli üzere ana şehir kentlere yakınlığıyla nazirsiz bir konumda düz alıyor. Yalova’nın bu açıdan kalkınmasına da çalışmak şiarıyla, ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle ülkemizde gerçekleştirilen sunu nazik proje olan Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu’nu ve Osmangazi Köprüsü’nü vatandaşlarımızın hizmetine açtık.” diye konuştu.

Yalova’nın ihracatta son 20 yılda adeta şaha kalktığını anlatan Bitkisel, 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını Ağustos 2022 bakımından 51 hatim artırarak 835 milyon dolar seviyesine yükselttiğini vurguladı.

Bitkisel, salgınla başlayıp Rusya- Ukrayna savaşıyla devam fail sürecin global ekonomide birçok sorunun ortaya çıkmasına faktör olduğunu belirterek, “Enflasyonla uğraşmak üzere birçok büyüklük Forma Bankası mali sıkılaşmaya gitmiş, bu ebat üstelik ekonomilerin resesyon risklerinin her an artmasına sebep olmuştur. Örneğin, Amerika bugün teknik yerine resesyondadır. Gelişmiş batı ülkelerindeki nema artırımları sadece kendilerinin resesyon risklerini artırmıyor, bir zamanda, Konfedere Milletler’in de evvel belirttiği kadar, küresel ekonominin resesyona ve peşi sıra teferruatlı süreli durgunluğa giriş riskini da artırıyor.” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde global tehditleri fırsata yöneltme hedefiyle “Türkiye Tutum Modeli”ni kurguladıklarını ve hayata geçirdiklerini dile getiren Bitkisel, şöyle konuştu:

“Envestisman, istihdam, istihsal ve ihracat odaklı Türkiye Tutum Modeli’mizin ana amacı, ekonomimizin sürdürülebilir tahaccüm patikasına girmesini temin etmek, kısa vadede global sıkıntıları en bağan hasarla giderilmiş ederken teferruatlı vadede itidalli gelir tuzağını aşmaktır. Benimsediğimiz seçmeli itimat politikasıyla, kredilerin doğurucu alanlarda değerlendirilmesini teşvik ediyoruz. Böylecene firmalarımızın üretim ve rekabet gücünü artırarak toptan derece zincirlerinden daha fazla behre almalarını hedefliyoruz.”

“İhracatımız almanak bazda rekor seviyededir”

Hazne ve Maliye Bakanı, salgın sonrasında dünya ekonomisinin önemli bire bir değişim ve tahavvül sürecinden geçe bu dönüşümü adamakıllı takip ederek müstelzim tamlık adımları atmaya devam ettiklerini anlattı.

Güzeşte hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik katılım sağladığı Hesaplı Tahavvül Zirvesi’nde, dünyanın ciharıyek yanından saygın akademisyenlerle ayrımsız araya geldiklerini ifade fail Bitkisel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz müzakere ve paylaşımlar, bizlere bir misil daha Türkiye Ekonomi Modeli’mizin hangi büyüklüğünde isabetli ve eskiden atık ayrımsız hamle olduğunu konfirmasyon etmiştir. Zirvede, tedbir itibarıyla günümüzde, bölgeselleşme eğilimlerinin gösterişli bastığı belirtilmiştir. Bu kapsamda Türkiye’nin eskimemiş tutum modeliyle giderek küsurat üretim gücünün, ülkemizin majör bire bir lehçe tedarik merkezi haline gelmesini destekleyeceği açıktır. Oluşan bu tarihi punt karşısında Türkiye’nin uyguladığı ekonomi politikalarının, gelişmekte olan ayrıksı ülkeler için dahi tıpkı mümasil oluşum edebileceğinin altı yüz kere çizilmiştir. Fiilen, sürdürülebilir tahaccüm odaklı modelimizin envestisman, istihdam, üretim ve ihracat tarafında sonuç paye pozitif sonuçlar verdiğine filhakika hepimiz tıpkı süredir şehadet ediyoruz.”

Nazır Nebati, yüksek tahaccüm performansını 2022’nin ilk iki çeyreğinde birlikte sürdüren Türkiye’nin, ilk çeyrekte yüzde 7,5 ve ikinci çeyrekte birlikte yüzdelik 7,6 büyüyerek, müstevli öncesi dönemden bugüne G20 ülkeleri içre bildirme iyi takat sınırı gösteren ülkelerden biri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Değişik taraftan sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında oylumlu tıpkısı nişane olan makine ve teçhizat yatırımları, 11 çeyrekten bu yana sıkışık artmaya devam etmiştir. Geçen sene istihdam artışımız 2,1 milyon gönül olurken bu yılın geçmiş 7 ayında 613 bin şahsiyet eklenmiş artışla ülkemiz, OECD üyeleri beyninde salgın öncesi döneme göre istihdamını sunma fazla zait ülke olmayı başarmıştır. Müstevli döneminde toptan ticaret, kâh korumacı politikalar ve hazırlık zincirindeki aksamalardan menfi yönde etkilense dahi Ilkgüz 2022 itibarıyla ihracatımız almanak bazda 252,6 bilyon dolar ile yıpranmamış aynı rekor seviyededir.”

“Daima gündemi çarpıtacak yıpranmamış tıpkısı materyal arayışındalar”

Dokuma ve hazır giyim sektörünün efdal istihdam sağlamasının beraberinde şişman oranda dış satım odaklı çalıştığını vurgulayan Bitkisel, Türkiye’nin 2021 yılı bakımından dünyanın 6’ncı büyük amade giysi ihracatçısı konumunda olduğunu kaydetti.

Nureddin Bitkisel, sektördeki bir nice firmanın serencam zamanlarda sınırları aşarak elverişsiz dışında mağazalar açmaya birlikte başladığını anlatarak, “Elastik üretim yapısına sahip hazır çul sektörümüzün, devletimizin sağladığı desteklerle efdal ekleme değere ehil mahsulat üreterek ihracatını henüz da artıracağından hiç şüphemiz yoktur. Girişimcilerimizin gayrı sektörlerdeki yatırımlarını da artırarak ülkemizin tıpkı üretim ekonomisi olmaya dönük hamlesine ulama sağlayacağına ve kullanılmamış büyüme fırsatlarını sunu gani şekilde değerlendireceğine inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Sonuç yıllarda, istihdamda, dış satım ve büyümede elde edilen başarı ve kazanımların, sair ülkelerle kıyaslandığında parmakla gösterilecek nitelikte olduğunun altını çizen Bakan Nebati, şunları kaydetti:

“Bilcümle kontra küresel koşullara rağmen inançla ve çalma dökerek kaydettiğimiz başarıları sindiremeyen gâh yarar odakları ve onların kavaracı elemanları bugün hop oturup hop kalkmaya bitmeme ediyorlar. Elde ettiğimiz tamlık kazanımların üzerini yolmak için daima gündemi çarpıtacak bakir bir materyal arayışındalar. Bu eşhas, bulunan toptan gerçekler ve ülkemizin namına katışıksız koşullarını çözümleme yazar milletimize konkre projeler hatırlamak bir yana, çarpıtılmış spekülatif izahat ve kötümser algı operasyonlarından eksantrik hiçbir mücahede göstermiyor. Son 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayağa kalkan, özgüvenini yeniden kazanan milletimiz, sinsi kumpaslara ve karışık darbe girişimlerine lacerem boğaz vermediyse, bu ekonomi tetikçilerine üstelik asla prim vermeyecektir. Yalovalı kardeşlerimiz ve milletimizin her bir ferdi bu basirete, bu akide ve iradeye sahiptir.”

“Pahalılık olduğu antlaşma onunla zahir uğraş edeceğimizi gani biliriz”

Bu odakların budun karşısında hiçbir muvaffakiyet elde edemeyeceklerini kendilerinin birlikte haddinden fazla iyi bildiğini tabir fail Bitkisel, “Bu yüzden mesnetsiz ve düzeysiz saldırılarını çaresizce artırmaktan başka tıpkısı şey birlikte yapamıyorlar. Evet tığ hangi yapıyoruz? Sizlerle birlikte ülkemize yıpranmamış tesisler kazandırıyor, global tehditleri fırsata isnat etmek için baş başa azimle, kararlı ve vicdanlı adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Peki biz ne yapıyoruz? Dönüşen bu bakir dünyada Sayın Cumhurbaşkanımız ve milletimizle birlikte, ‘Türkiye yüzyılı’nı yazmaya devam ediyoruz. Eksiksiz kalbimle inanıyorum ki Rabb’im, gösterdiğimiz bu gayretlerin mükafatlarını bizlere tabii vermeye devam edecek, ay küşade bayrağımız küresel arenada gelişigüzel sabık zaman henüz yükseklere çıkacaktır.” dedi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati, aksiyon adamıyla iş kadını gibi konuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çiftçiyle çiftçinin dilinden konuşuruz. Tıpkısı lüp tanesinin zürriyet namına toprakla buluşmasından bire bir başağa zahir gelişini saatlerce, günlerce anlatacak ayrımsız tarım, rençper anlayışıyla dilimize vurur söylemlerimiz. Bir işçiyle otururuz, ekmeğimizi beraber paylaşırız. Bire Bir hareket adamıyla oturur, onunla bu arada yürür, önündeki engelleri kaldırırız. Bir dar gelirliyle birlikte kaldığımızda ‘seni çok ferah anlıyoruz’ deriz. Enflasyon olduğu devir onunla lacerem mücadele edeceğimizi gani biliriz. Ülkenin 20 yılda nereden nereye geldiğini, sağladığımızı çok gani tıpkı şekilde tabir etmeyi beceririz amma hem gösterişli hem bile öğrenci kendisine tıpkı üniversite hocasıyla da oturup konuşurken hangi dili şüphesiz tabir edeceğimizi dahi çok iyi biliriz.

Siz manipülatif, kurgusal, domates dolması dolan, hezeyanlarla sözlerinizi devam ettirin. Siz havuzunuzda çırpınmaya bitmeme edin. Siz trollerinizle, takipçilerinizin sayısını artıracak rastgele tür işi yapın ama biz teorisinden da uygulamasından üstelik ve çıktılarıyla bile Türkiye Tutum Modeli’nin takkadak Türkiye’ye değil, dünyaya iri yeknesak oluşum edeceğini ve tamlık dünyanın sıkıntılı bire bir şekilde geçtiği bu dönemi genişlik ferah şekilde geçeceğimizi biliyoruz.”

Vekil Nebati, LC Waikiki Yalova Geri Hizmet Merkezi’ni Yalova’ya kazandıran firma yetkililerine dahi teşekkür etti.

Share: