Bakan Bitkisel: “Sayın Öztrak sorumsuzca yaptığınız açıklamalara, partinizin siyasa çizgisini bildiğimiz için bundan sonra on paralık şaşırmıyoruz”

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Sayın Faik Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyasa çizgisini bildiğimiz amacıyla bundan sonra tek şaşırmıyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sayın Üstün Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin politika çizgisini bildiğimiz amacıyla artık tek şaşırmıyoruz. Fakat iri resmin hemen bire bir köşesini gösterip eksik bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen akseptans edilemez. Rastgele şeyden önceki sizin pervasızca ‘uyduruk’ diyerek tabir ettiğiniz benzeşim kapsamında ve gelişen koşullara göre devreye aldığımız uygulamalar sayesinde üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki muhteşem artışa karşın cari dengedeki bozulmanın ana sebebi global çalkantılar sonucunda erke emtialarında akıbet 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik karşılık artışlarıdır. Söz Gelişi dünyada doğalgaz fiyatları salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan fazla aynı artma göstermiştir. İşte tekmil da bu yüzdendir ki Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Eğlek tetkik gemimizi de devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 istikşaf gemisiyle dünyada eşine bir iki rastlanır tıpkısı muayene filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk. Cumhurbaşkanımızın bugün 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Mavi Vatan, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme fail berri tetebbu çalışmaları, yeşil enerji envestisman ve desteklerimiz bile bilcümle bu yüzdendir” ifadelerini kullandı.

Bakan Bitkisel’nin paylaşımının devamı şöyle:

“Bu kazanımlar, kurgusal ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle birlikte birçok cephede verdiğimiz kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır. Sizin birlikte Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net hata noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız gibi ‘kaynağı belirsiz’ tıpkı mal girişi değildir. Maharet hesaplamalarda zaman uyumsuzlukları, bildirme hataları kabil durumları kapsar. Bozuk göreviniz bakımından çok ferah bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya çevrik manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Cari yük konusuna dönecek olursak, içre bulunduğumuz 2022 yılı Sülale-Haziran döneminde enerji dünya değerlendirildiğinde akan işler dengesinde 8,1 bilyon dolar; yıllık bazdaki cari işler dengesindeyse 35 bilyon dolar aşkın vermeyi başardık. Büyümenin cıvıl cıvıl olduğu ayrımsız dönemde, enerji aut akan dengedeki bu müspet görünüm, gerçekleştirdiğimiz strüktürel dönüşümlerin benzeri yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız kazançlı büyüklüğün ve rekor seviyede artan global erke fiyatlarının sonucu olarak bu faturanın 2022 sonunda 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir. Aşağıya erke dünya akan işlemler dengesi tablosunu da bırakıyorum. Baktığınızda siz birlikte ferah ferah göreceksiniz kim pandeminin şahika yaptığı 2020 yılı dışında sonuç yıllarda tartılı ayrımsız enerji hariç akan fazla alay konusudur. Nesep budur.” – ANKARA

Share: