Bakan Dönmez’den ‘Akkuyu’ açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Küçük Asya Ajansı Editör Masası’nda gündeme ait soruları yanıtladı.

Nazır Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Akdeniz’de 45-60 günce süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Keşif bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız.

(Akkuyu NGS) Proje takviminde bire bir aksamaya müsaade edemeyiz.

Karadeniz’in 2200 metre altında ayrımsız erke üssü kuruyoruz. 120 kilometrelik koyu bahir boru döşeme işlemi tamamladı. 50 kilometrelik kısım kaldı.

(Doğalgaz sevkiyatı) Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğunda doğal gazda değme yük yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

(Doğal gazda ruble ile ticaret) Bu laf liderler beyninde birlikte teslim edildi. Transferlerde Türk Lirası’nı bile konuşuyoruz.

Bugün bakımından Silivri Doğalgaz Ambarlama Tesisi’nde doluluk oranımız yüzde 87. Hedefimiz eylülde tamamını çoğaltmak. Tuz gölü ambarlama tesisimiz ağız ağıza dolu.

Hayatiyet ve doğal gazda destekleme devam ediyor. Destek miktarı bu yılın geçmiş yarısında geçtiğimiz yılın 2 katından henüz fazla seyrediyor.

Elektrikte müesses gücümüz 101 bin megavata ulaştı. Bunun yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

1-2 kamer içre YEKA GES 5 düzenlenecek. 1200 megavatlık bire bir kapasiteyi yarışmaya sunmuş olacağız.

Erke dış alım tutarı 100 bilyon dolara gidiyor. Kontrollü ve dümdüz tedbirlerle yüzde 10 artırım sağlayabiliriz. Bu da 10 milyar dolar cebimizde kalacak demektir.

Vatandaşlarımıza bindi yerine ısı yalıtımı kredisi 50 bin liraya büyüklüğünde, 60 kamer mehil ve 0,99 faiz oranıyla sunuluyor.”

Erdoğan, Akkuyu Çekirdeksel Kırıcı Santrali’ni konuşma etti

 

Share: