Bakan Ersoy, Stanley Kubrick Sergisi”nin lansman toplantısında konuştu Açıklaması

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Saten Sinema Müzesi’nde ziyaretçiyle buluşacak “Stanley Kubrick Sergisi”nin lansman toplantısına katıldı.

Usta yönetmenin kızı Katharina Kubrick, yapımcı Jan Harlan ve yapımcı Muzaffer Yıldırım’ın de eşlik ettiği toplantıda konuşan Ersoy, erte Beyoğlu ve Başkent Hars Yolu Festivallerinin başlayacağını belirterek, “Hars Yolu Festivalleri serisi Çanakkale’üstelik Troya Kültür Yolu Festivali ile başlamıştı. Konya Gizemci Müzik Festivali’yle bitmeme etmişti. İlk başladığımız rotalar birlikte yarın itibariyle başlayacak. Ön açılışların ilkini Stanley Kubrick Sergisi’yle yapıyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin önce sinema müzesi Saten Beyaz Perde Müzesi’nin, Beyoğlu Kültür Yolu’nun birlikte çekim noktalarından biri olduğunu vurguladı.

Sinemanın Türkiye’nin kültür dünyasında haddinden fazla yüce bir yeri olduğuna belen eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Stanley Kubrick hayranlarının ve sinemaseverlerin işporta süresince burayı müzakere etmesini, sinemaya olan desteğimizin da bu vesileyle artarak devam etmesini istiyoruz. Stanley Kubrick’in 16 lime bitmiş, 3 bile çekilememiş filmi var. Bu sergi bu 19 filmle ilişik, bugüne kadar sergilenen genişlik uzun dokümantasyonu içeriyor. Ego Saten Beyaz Perde Müzesi’ni eş işlettiğimiz Yenmiş Yıldırım’a dahi teşekkürname girmek istiyorum. Bu serginin rotasında Türkiye yoktu. Beyoğlu Ekin Yolu Festivali’ne denk gelecek şekilde serginin rotası değiştirildi. Tokyo’dan İstanbul’a rotasını çevirdi. O açıdan bizim üzere çok manalı. Firez yolu festivalleri içerisindeki yer yetişkin sergi bu. Arsıulusal sergi olması açısından da koca.”

Mehmet Nuri Ersoy, serginin çok nazik bire bir ziyaretçi kitlesi yoluyla takip edileceğini düşündüklerini dile getirerek, “Kubrick ailesi ve kameraman Jan Harlan’a birlikte teşşekür ediyorum. Hem serginin tedbir aşamasında hem üstelik açılışında İstanbul’a geldiler. İstanbul’a ihtilas olduklarını, haddinden fazla beğendiklerini ve daha çok henüz kesif geleceklerini söylediler.” diye niteleyerek konuştu.

Kültür Yolu Festivallerinin şehirlerin tanıtımına çok balaban ulama sağladığına dikkati çeken Ersoy, turizm ve tanıtım açısından dahi bu festivallerin hedeflerine ulaştıklarını gösterdiğini rapor etti.

“Serginin geldiği 22. şehir İstanbul oldu”

Katharina Kubrick de Türk sinemaseverler ve sinemacılarla tanışma fırsatı buldukları için memnuniyet duyduklarını söyleyerek, “Buradaki hava yuvarı, yapının mimarisi küçük delici. Bu serginin geldiği 22. şehir İstanbul oldu. Müzenin dahi yemeden içmeden sinemaya satı olması haddinden fazla iyice.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapımcı Jan Harlan üstelik Stanley Kubrick’le beraber çalıştıkları önce filmin “A Clockwork Orange” Kendi Kendine Portakal olduğunu aktararak, şu bilgileri verdi:

“Onun filmleri herhangi bir ahit aynı konu ile ilgilidir. Şimdiyle ya dahi gelecekle alakalıdır. Tümce hasetlik üzerine uzmandır ama bu ihtisas hakkında film yarmak haddinden fazla zordur. Kubrick bilcümle bunlarla savaşıyordu ortaya filmi kaldırmak için. Örneğin Full Uyuşturucu Jacket filmi gelişigüzel ant yaşanılan çağla müntesip olacaktır. Şimdiye hitap edecektir. Bu onun yeryüzü şişman sırrıydı. Bu yüzden çekilen binlerce film arasından onun filmleri geleceğe kalıyor.”

Işporta hakkında

ABD’li direktör Stanley Kubrick’in tam çalışmalarına kronolojik ayrımsız bakış sunacak olan işporta, izleyicinin Kubrick’in ekstrem dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlayacak.

Küratörlüğünü İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Film Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ile Tim Heptner’in yaptığı sergi, Kubrick’in çoğu yayınlanmamış doküman, obje, senaryo, alıcı, kontak lens ve otantik kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinliğine aynı bakış sunmayı amaçlıyor.

Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan önce sanatsal adımlarından, sonuç filmi olan Eyes Wide Shut’a büyüklüğünde 16 filmini kronolojik kendisine sunacak işporta, sanatçının tek çekilmemiş yahut bambaşka yönetmenler eliyle çekilen Bileşimli Zeka, Napoleon ve Çarpışma zamanı Yalanları projelerini da ilk kez İstanbul izleyicisiyle buluşturacak.

Ekin ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Sinema Müzesi vasıtasıyla sinemaseverlerin beğenisine sunulan işporta, yarından itibaren 1 Mart 2023’e kadar ziyaret edilebilecek.

Share: