Bakan Hava: Toplumsal konut projelerinin artmasıyla icar ve basamak fiyatları düşüyor

“2023’e Akilane Kent Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin parçalanmamış şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; şekil ve 17 ilçede kısık bir katılımla gerçekleştirildi. Nazır Gurur toplantıda Samsun’de 4 bin 400 konutluk sosyal göz projesine şu anne büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA BÜYÜKLÜĞÜNDE EVLERİNE GİRECEKLER”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tekmil vatandaşların 2023 yılında yıpranmamış yapılan evlerine gireceklerini tabir eden Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gurur, “Biz parçalanmamış afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Tekmil ilgililer kıyamet alanına derakap her an vatandaşın yarasını sardık. Benzeri taraftan üzülürken, yeni şehirlerin, hayat alanlarının inşası üzere bire bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile coşkunluk daha çok 3. çevrim evlerin inşası için çalışmaları başlattık.

Yaşanan mecmu afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan yeğin sonrası dükkanları teyit ettik. Bozkurt, Abana kabil ilçelerde basamak inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’de, Kastamonu’birlikte, Antalya’de, Muğla’da yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, konfirmasyon edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini teyit ettik” dedi.

“SOSYAL KONUT PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN DINÇ MÜRACAAT YAPTI”

Gençlerin Toplumsal Basamak Projesi’ne ilgisinden bahseden Bakan Misyon Gurur, “Projeyle ilişik elinin körü benzeri molekül yok, cengel olmadığını birlikte yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler şüphesiz matlup?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran başvuru yaparak genişlik açık cevabı vermiştir. Dolayısıyla burada aynı kararsızlık yok. Biz toplumun tam kesimlerine ve dirimsel gruplarına müteveccih tıpkı proje açıkladık. Ayrımsız kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle da çalışsa, eve giren bir tane dirimlik minimum sevap üstelik olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu ölçü tek şekilde değişmeyecek. Zımnında bu dirimsel gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise işyar maaşlarının artım oranına göre artma yapılacak. Ancak sabık yıl memurlarımıza yüzdelik 80’e mümasil zam yaptık ancak borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 zam yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken tığ borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ değme devir milletimizin yanı sıra olduk. Bu projedeki hedef zaten toplumsal ululuk anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz de şişman bir hazzetme gösterdi” diye konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile konut ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Bakan Gelgel, “Kira ve konut fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbette düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu aranjman ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Dolayısıyla biz bu manada dahi ihtiyaçlara bakarak hareket ettik, etmeye birlikte devam ediyoruz” şeklinde konuştu. Içtimai Ev Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere zahir başlayacağı sorusuna da yanıt veren Garaz Alım, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla alakalı güzelce bir örnek var elimizde. Bugün Samsun’de Atakum ve Canik’teki içtimai konutlarla ilişkin geçim yapılmadı. Zira arazideki problemlerden dünya. Onlar Afet Mahallesi’ndeki konutları alacak. Konutlardan 2 ay sonradan, 3 ay sonraları bitenler var. Girişim adım bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde geçim yapılacak. Yani tığ bütün vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: