Bakan Insan: Kamuya göstermek isteyen hekim sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Adam, şu anne kadar 6 binden fazla hekimin kamuya dönmek üzere müracaat yaptığını, bunlardan 5 binini uzman hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Koca, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sabık hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Herif, hastalığı belli belirsiz tıpkı sevimsiz algınlığı gibi geçirdiğini belirterek, “Vakit Kaybetmeden bire bir zaman belli belirsiz aynı boğaz ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkı hafta sonraları oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve eli nimetli nakit aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın anbean azalmaya başladığını, vaka sayılarının günce 5-6 binlerin altına kadar indiğini kaydeden Adam, bu süreçte hastaneye yatışların birlikte zahir şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve pahal bakımların yeniden kapanmaya başladığını anlatan Eş, “Önümüzdeki 3-4 hafta içre bu daha da belirginleşecek. Ama bu tıpkı henüz mümteni anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonradan önce Avrupa’dan başlayıp bilahare bize akıllıcasına gelen bir dolma son teşrin, ara üzere yeniden türlü. Imdi Kovid ile yaşamayı öğrendik. artık korumamız gereken, istikbal yaşlarda eklenmiş hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Eskimemiş dönemin gribi imdi Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere maske takmalı”

Vekil Adam, ayrımsız gazetecinin okulların açılmasına ilişkin sorusuna, “Keder edilmemeli, maske giymek isteyen mümkün, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir hacir olmadan eğitimlerine bitmeme edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından benzeri heybetli grubun dahi munzam hastalığı mevcut dallar olduğuna dikkati calip Koca, şöyle bitmeme etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları yetişkin. Onların henüz dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifham etmek istiyorum. Maske için umumi anlamda bundan sonra tıpkısı zorunluluk kaçınan. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak üzere takmalılar. Eklenmiş hastalığı olan ve doğacak yaştaki vatandaşlarımız kalabalık ortamlara girmeden geçmiş maske takmalıdırlar.”

Bire Bir gazetecinin Türkiye’deki primat çiçeği vakalarına ilişkin sorusunu Kayırıcı, “Sabık kez üstelik söyledim. Taklitçi çiçeğinin bizler için hangi endemi ne bile pandemi olmayacağını çok net anlatım edebiliriz. Şu esas büyüklüğünde 12 vaka tespit edildi. Taklitçi çiçeği fakat çok andıran temasla, bire bir ortamda ayrıntılı müddet alay malay kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler elan üstelik artacak”

Sağlıkta Beyaz Reform çerçevesinde kamu hastanelerine görünmek için başvuran hekimlerin sayısına ait üstelik vukuf veren Insan, şunları kaydetti:

“Şu anne büyüklüğünde 6 binden aşkın hekim kamuya göstermek amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Yalnız İstanbul’de 1350’yi buldu. Ankara’dahi 650’yi geçti. İzmir’dahi 600’e yaklaştı. Hatay’birlikte 130’u buldu. Diyarbakır’de 170’i buldu. Batman’dahi 44 hekimi buldu. Bütün illerden faziletkâr oranda referans var. Elden Bayburt ve Gümüşhane’dahi elan referans olmadı.

Başvuranlardan çocuk hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, avrat mevlit ve dahiliye uzmanı her biri yaklaşık 400, ışın bilimci 300’ü geçti. nöroşirürjiyen 120, dermatoloji 115, göz, KBB, fizik otama ve kardiyoloji temas biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda gitmek bu anlamda avantajlı olacak ve amme, hekimlerin güvenli limanı olacak. Şurası çok açık söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha üstelik artacak. Bu sayı elden ‘Ben Beyaz Düzelti çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak amacıyla kamuya benzemek istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Kullanılmamış dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Zehir Islah’ diye sağlık çalışanlarına ve hekimlere benzeri ati vadediyoruz. Ayak Tabanı ecir dışında temas işlemin ayrımsız karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, dolayısıyla herhangi bir çalışanın kategorik katma ifa aldığı bire bir periyot başlattık. Adil olan ve keyif çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği benzeri periyot.”

Vekil Insan, daha evvel açtıkları açıktan atamalarda başvuru sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda toplanmış eksper sayısının 46 bin olduğunu nâkil Adam, “Düşünün ki 5 bini ehil olmak üzere 6 bin doktor köylü görünmek istiyor. Bu suret elan de artacak. Bunu hep birlikte göreceğiz. Ati hafta açılacak açıktan atama kadrolarına henüz fazla başvuran hekimin olacağını hesap pusulası ediyorum.” diye konuştu.

Ayrıca 85 bin afiyet çalışanı alımıyla ilişik birlikte çalışmaların sürdüğüne bel eden Herif, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Tamlık bu poliklinik odalarında hizmet yöneltmek için bu yıl tıbbi sekreter koyacağız. Hekimler yazmanlık işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya daha aşkın odaklanmasına, daha mebzul bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan eksiksiz aksaklıkların hepyek çözüldüğünü hep beraber göreceğiz. Toplanmış 85 bin tayin bu yıl içerisinde yapılacak. Bugüne kadar car edilmiş yer balaban hava. Aşamalı kendisine bu yıl hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde kurum gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda yıpranmamış arkadaşları göreceğiz.”

Share: