Bakan Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının sınav sürüşüne katıldı (2)

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında test sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet muvaffakiyetli bire bir şekilde tamamladık. Saffet işleri üstelik karışma şu dakika akıbet detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ekim ayı içerisinde, tamam olan bu hattımızı birlikte milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Icra Vekili Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında gerçekleştirilen sınav sürüşüne katıldı. Test sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonu beyninde gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı istasyonunda matbuat açıklaması özne Karaismailoğlu, hep dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin pasaj şantiyede 700 bine andıran faaliyet arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin geleceği üzere himmet verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Zaman de koskocaman benzeri yatırımımızın serencam aşamasına geldik. Bilcümle işlemlerimizi tamamladık. Az Buçuk önce test sürüşlerimizi dahi yaptık. Zaruri incelemeleri üstelik yaparak inşallah önümüzdeki basit günleri dahi geride bırakarak ekim ayı içerisinde Kadıköy-Kartal yer altı treni hattını bitmeme ettirerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na büyüklüğünde metro konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini hep alay malay yaşıyoruz.” diye konuştu.

Icra Vekili Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllar geçmiş şu anki temel mugayeret partisi liderinin, ‘tayyare inmeyen yere hava meydanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e havalimanı yapmaktansa Tuz Gölü’ne ala tesisi yapın’ diyen ayrımsız zihniyetin bugünkü mevrut olduğu çelişkiyi gösteren yer gani örneklerden aynı tanesi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı, günce 600’ün üzerindeki tayyare sayısı ve 105 bin yolcuya bakım eden dünyanın önde gelen havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla birlikte Sabiha Gökçen Hava Meydanı bile İstanbul Hava Meydanı de Türkiye dünyaya bakım vermeye ve hizmet kalitesini artırarak devam edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kaos yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan bilcümle emek arkadaşlarıma, işletmecilere, hava yolu şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni hep vatandaşlarımıza yansıttığı gibi bu örnek hizmeti üstelik bilcümle dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Hava Meydanı, esasen bir nice karalamalar, iftiralar olmasına karşın 75 milyon metrekarelik, kazançlı değeri sıfır olan tıpkısı alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 bilyon avroluk aynı yatırımla, zaman 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günce 230 bin yolcuya familya sahipliği eden, günlük 1400 devam uçağın iniş kalkışına sülale sahipliği eden dünyanın eş gösterilen gıpta ile bakılan projelerinden tıpkı tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından bir kuruş harcamadığımız halde, pres süresi boyunca birlikte devletimize umum 26 bilyon avroluk dirimlik sağlayacak.”

“Ekim ayından itibaren temas ay İstanbul’üstelik oylumlu aynı yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı’nın işletme süresi bittikten bilahare yüzyıllar boyu bu ülkeye bakım edecek çokça bulunmaz eserler olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın yer iri 10 ekonomisine ehil Türkiye’nin en makro ayaklarından ikisi olacak. Bütün sektörlerde vahim ayrımsız çalışmamız var. Karaca yolu, hava yolu, çıpa yolları, danışma sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun tıpkısı kalkınma çabası içerisinde, bilcümle arkadaşlarımızla alay malay kırıcı aynı şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında büyük tıpkısı atılımımız var. Şu anda demir yolu ağırlıklı benzeri yatırım dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı bitmeme fail 4 bin 500 kilometre çabuk tren hattımızda hem arızi taşıyacağız hem birlikte lojistik anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine az çok katkı sağlayacak koskocaman işlemler yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, çipo yolundaki aceleci trene kapalı 8 ili ati yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeniden limanlarımız, birleştirme sanayi bölgelerimizi dahi demir hat hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki geri hizmet maliyetini düşürmek amacıyla birlikte balaban çalışmalarımız var. Ayrıca karbon emisyonunun azaltılması dahi çipo yolları yatırımlarımızdaki oylumlu faktörden aynı tanesi. şehirler arası demir yolları devam ediyor. Yeniden site içinde da muhteşem metropollerde, can yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir yolu yatırımlarımız ve raylı bütün metro yatırımlarımız da ateşli bire bir şekilde bitmeme ediyor. Bursa’dahi Kocaeli’bile, Ankara’da, İzmir’dahi, Kayseri’birlikte, Gaziantep’te şanlı yatırımlarımız var. Ödemek için olanlar, devam edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde kebir yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde birlikte yapımı devam eden, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 lime metro hattımız var. Bugün İstanbul’de işletilmekte olan 260 kilometrelik metro hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maalesef aradan 3,5 sene geçmesine rağmen bunun üstüne tek şey konulmadığı üzere bitmeme fail hatlarda üstelik majör ayrımsız feyiz bulunmayan.

Bizler vekillik olarak İstanbulluları elbette ki birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu yıl içerisinde ekim ayından itibaren değme kamer İstanbul’da büyük aynı metro hattının açılışını yapacağız. Başka 4 metro hattımızı de 2023 yılı içerisinde de bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Hava Meydanı bağlantısı üstünde olduklarını aktaran Karaismailoğlu, “Az Buçuk önce sınav sürüşlerimizi yaptık, gayet başarılı tıpkı şekilde imalatlarımızı tamamladık. Kovanlık işleri dahi dahil şu zaman akıbet detaylar üstünde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin ayı içerisinde, tükenik olan bu hattımızı dahi milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Havalimanı’yla birlikte D100’le Sabiha Gökçen Hava Meydanı’ndaki alelhusus Pendik’teki ciddi insan hareketinin hisse senedi hareketinin olduğu mahalleleri üstelik metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Çıkarmak ve Kurtköy mahallelerini de ilk teşrin kocaoğlan itibarıyla metro konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden birlikte geçecek metromuzun serencam aşamasına geldik”

Nazır Adaletli Karaismailoğlu, teşrinisani kocaoğlan bakımından Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı ve aradaki Kemerburgaz, Göktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını üstelik metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Boşluk kocaoğlan itibarıyla Başakşehir- Kayaşehir beyninde Çam ve Sakura Site Hastanesi’nden bile geçecek olan metromuzun serencam aşamasına geldik. Planımız meyan kocaoğlan içerisinde Başakşehir-Kayaşehir yer altı treni hattımızı tamamlayarak, dünyanın sunu kaslı sunma modern hastanelerinden bire bir tanesi olan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz kabilinden hele Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız kabilinden bunun devamında dahi İstanbul Havalimanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki metro bağlantılarını üstelik tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki metro hattımızı, belediye eskiden elan önceki bizlerin başlattığı yer altı treni hattını yapmayacağını bulunan dümen söylediği ahit biz de özellikle pandemi sürecince oldukça kocaman menafi sağlamış olan hastanemizin da hattını, yolunu yapmadıkları kabil yer altı treni hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde alelhusus müstacelen devraldık ve bu kadar güdük benzeri müddet içerisinde üstelik 2 sene içerisinde metro hattımızı bitirerek antrakt kocaoğlan içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nın Marmaray bağlantısı bile esasen daha ilk başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının daha önce planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maatteessüf İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu itilaf ve Pendik- Tuzla arasındaki kesimde şu zaman tek say namevcut. Üste elan dahi gelecek giderek arıtma sürecine başlamışlar.

Maatteessüf 3,5 sene içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha ilk devralarak ihalesi mamul, bitmeme fail metro hatları bugüne kadar bitmesi gerekirken maatteessüf tek ongunluk olmadığı için bazıları birlikte arıtma sürecine girmişlerdir. İnşallah bundan sonra hızlanırlar, devir kayıplarını telafi ederler. Bu ümit içerisindeyiz ama maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, ilk teşrin ayı içerisinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattını Kadıköy-Kartal yer altı treni hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Hava Meydanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak tekrar Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Küçük Asya Adliyesi ve Pendik D100’ü izlem fail hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günlük 1 milyon 200 bin yolcuya bakım verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza topluluk metro hattımız sınırlanmış günler sonradan İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın yeryüzü mehabetli havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında birlikte raylı herkes bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği dahi artırmış olacağız.”Share: