Bakan Su Üzüntülü, İstanbul’daki yıldırı saldırısına ilişik konuştu Açıklaması

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Izdıraplı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi İstiklal Caddesi’ndeki yıldırı saldırısına ilgilendiren, ” Türkiye’yi terörle terbiye etmeye çalışanlar bugüne büyüklüğünde serencam alamadılar, artık birlikte alamayacaklar. Türkiye, terörle incelik edilemeyecek kadar şişman, diri ve tarihsel birikimi olan benzeri büyüklük.” dedi.

Yanık, İstiklal Caddesi’nde geçkin meydana gelen yıldırı saldırısında yaşamını yitiren 34 yaşındaki Yusuf Meydan ile kızı Ecrin’in, Adana’daki cenaze törenin arkası sıra gazetecilere, görüngü zımnında haddinden fazla üzgün olduklarını söyledi.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Acılı, şöyle konuştu:

“Türkiye, terörle mücadelede yıllardır haddinden fazla eke mücadele ortaya koydu. Burada üstelik olayın süratle akabinde fail ve faille beraber katılım eden birtakım adlar yakalandı. Mazi, Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Cumhurbaşkanı Yardımcı’mız ile olayı öğrenir öğrenmez açıklamalarda hepimiz ısrarla şurası rapor ediyoruz; bu meselede, öncekilerde olduğu gibi sonuna büyüklüğünde failler, faillerin arkasındaki iş birlikleri, iştirakler, ki varsa şehitlerimizin kanını yerde koymayacak şekilde gereği yapılacak. Failler yakalandı, eller dahi varsa yakalanacak ve adaletin önüne çıkarılacak, hesap sorulacak.”

Nazır Izdıraplı, Yusuf Vadi’ın Ev ve Içtimai Hizmetler Adana İl Müdürlüğü personeli olduğunu anımsatarak, “Yusuf kardeşimiz bizim ayrımsız zamanda iş arkadaşımızdı. Ecrin, 9 yaşında yaşayan, haddinden fazla akil benzeri çocuktu. Filhakika üzüntümü tarif etmekte zorlanıyorum. Ailesine başsağlığı diliyorum.” dedi.

Terör saldırısının ardından vekillik namına harekete geçtiklerini dile getiren Yanık, olaydan aceleten bilahare İstanbul’dahi yaralıların ve ailelerinin olduğu hastanelerde psikososyal bindi hizmetine başlandığını belirtti.

Bakan Acılı, tedavilerinin arkası sıra taburcu edilenlere müteveccih çalışmaların sürdürüldüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

“Filhakika duygularımı rapor etmekte etki çekiyorum. Çok, haddinden fazla üzgünüm. Şehitlerimiz, yaralılarımız ve aileleri için elimizden mevrut gelişigüzel şeyi sonuna büyüklüğünde yapıyoruz, yapacağız. İçerisinde bakanlığımızın dahi dahil olduğu devletimizin bilcümle birimleriyle elimizden geleni yapıyoruz ama terörün bu yaptığını üstelik yanına bu ulus koymaz, bugüne büyüklüğünde koymadı, artık üstelik koymayacaktır. Türkiye’yi terörle terbiye etmeye çalışanlar bugüne büyüklüğünde serencam alamadılar, imdi birlikte alamayacaklar. Türkiye, terörle incelik edilemeyecek kadar şişman, aktif ve tarihî birikimi olan bire bir mutluluk. Allah’ın izniyle, milletimizle bugüne büyüklüğünde olduğu kabil hep bu oyunların da üstesinden geliriz. Acımız çok zihayat ve koyu amma milletimiz müsterih olsun, devletimizin bütün kademeleri ve unsurları görevinin başında. Sahiden hızlıca asıl eden dahi tutmak amacıyla faillerden heybetli kısmı yakalandı ve adaletin önüne çıkarılacak. Aynı misil elan ikna etmek istiyorum, gerçekten çok üzgünüz. Çokça zehir, okkalı… Yusuf’un iş arkadaşımız olması acımızı az buçuk elan katladı. Hepsinin Tanrı şehadetlerini geçer not, mekanlarını behişt etsin. Cenabıhak ailelerine, milletimize sabırlar versin. Başımız esen olsun.”

Share: