Bakan Varank: İhracat rakamları, serencam dönemdeki ivmesiyle 252 bilyon doları aştı

Vekil Varank, Yalova Nitelik İstihdam Merkezi ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Sınav-Ölçümleme Merkezi esas atma törenine katılarak gündeme dayalı açıklamalar yaptı.

İHRACATTA 252 MİLYAR DOLARI AŞTI

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “İhracat rakamları sonuç dönemdeki ivmeyle hamdolsun 252 bilyon doları aştı. Tığ bu rakamları petrol satarak mı yakaladık, doğalgaz ihracatı mı yapıyoruz, tabii ki yararlı. Biz 252 bilyon dolarlık ihracatı yaşayan imalat sanayimizle gerçekleştiriyoruz” dedi.

Icra Vekili Varank, Yalova Makine İhtisas Tevhit Uran Bölgesi (OSB) ortamında neşelilik gösterecek Yalova Nitelik İstihdam Merkezi ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Sınav-Kalibrasyon Merkezi esas atma törenine katıldı. Burada ayrımsız müşavere özne Bakan Varank, dünyanın düzensiz aynı süreçten geçtiği bu dönemde Türkiye’nin azimli tıpkı şekilde yoluna devam ettiğini söyledi. Pandemide tedarik zincirlerinin sekteye uğradığına, Türkiye’da sanayinin çarklarının çabuk ayrımsız şekilde dönmeye bitmeme ettiğine aksan işleyen Varank, “Ukrayna- Rusya Savaşı, takiben gelen enerji krizi cihetiyle dünyanın birçok ülkesi konuşu anlamda savrulurken, tığ doğru politikalarla acep ülkemizi şüphesiz avantajlı konuma getiririz, bunun hesabını yapıyoruz. Bakın dış satım rakamları sonuç dönemdeki ivmeyle hamdolsun 252 bilyon doları aştı. Biz bu rakamları petrol satarak mı yakaladık, doğalgaz ihracatı mı yapıyoruz, tabiatıyla ki yarayışlı. Tığ 252 milyar dolarlık ihracatı dinamik imalat sanayimizle gerçekleştiriyoruz. Otomotiv, araba, kimya, möble, dokuma kadar sektörlerimizle tığ bu başarıyı elde ediyoruz. Seçme antlaşma söylediğimiz bir bap var. Özel sektörün başarılarının anahtarı cevval girişimcilerimizin mücadeleci ruhunda hafi. Ancak gayrı taraftan burada devletin civar açıcı rolünü, müzahir uygulamalarını katiyen göz ardı etmememiz gerekiyor. Tığ imalat sanayiini ülkemizin kalkınmasının, vatandaşlarımızın refahının tıpkısı teminatı olarak görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

TÜRKİYE’DE YATIRIM İŞTAHI TARİHİN EĞIN SEVİYELERİNDE

Türkiye’nin üretim üstleri olan OSB’lerin niceliğinin ve niteliğinin artırılması noktasında kocaman destekleri vekillik yerine verdiklerini belirten Varank, şöyle konuştu:

“Şu anda bakanlığımızın korkulu gayretleriyle Türkiye’birlikte OSB’si olmayan memleket kalmadı. OSB’lerimizin sayısı 341’e yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanımız herhangi bir antlaşma hangi diyor, bizim meşhur benzeri sloganımız var, ‘Durmak namevcut, yola bitmeme.’ Bizim cevval sanayicilerimize inanın çıktı 341 OSB yetmiyor. Herhalde 400 de yetmeyecek. Hamdolsun şu anda Türkiye’da yatırım iştahı tarihin en son seviyelerinde. Sanayicimiz bizi nerede görse bütün benzeri şekilde bize sorular yöneltiyor, ‘Bakanım bizim araziye ihtiyacımız var, bize apotr gibi misiniz?’ diyorlar. Lütfen bize envestisman yapacak vadi gösterin diyorlar. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin bu format bu şekilde. Yalova’birlikte üstelik aha yatırımların temelleri birer birer atılıyor. Esasında Türkiye’birlikte yatırımlar anlamında muhalefetin pompaladığı kötümserlik ortamının tüm aksine aynı müstevi şu anda yaşanıyor. İnanın biz yatırımcılarımıza yer bulmakta zorlanıyoruz. Alelhusus şişman ölçekli yatırım ihtiyacı mevcut yatırımcılarımıza şu anda kayran gösterirken haddinden fazla ağırbaşlı sıkıntılar yaşıyoruz. İşte bu yüzden Edirne’bile Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 yıpranmamış OSB için meydan seçimi çalışmalarımızı sonuç çehre devam ettiriyoruz.”

“OSB ÇEVRECİ BİR YAPIYA SAHİP OLACAK”

Varank, yeni OSB’lerin yatırımcılar amacıyla deşarj yaşatacağını kaydetti. Varank, Yalova Makine İhtisas OSB’nin yenilikçi, yeşil ve sürdürülebilir tıpkısı istihsal vizyonunu oraya koyduğunu üstelik anlattı. Varank, OSB’nin çevreci bire bir altyapıya eş olacağına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir akarsu yönetimi için bir baraj, yağmur suyunu kullanılması üzere enfrastrüktür, sokak aydınlatmalarında yenilenebilir enerji, akil elektrikli vesile, park yeri projeleri, başarısız atılmış yönetim sistemi, laboratuvar, enstitüler, fakülte, iz lisesi binaları düz takanak. Bu manada bu OSB’nin vizyoner yaklaşımları mecmu OSB’ler üzere bire bir pusula niteliğinde olmalıdır diyerek düşünüyorum. Elden OSB’ler amacıyla değil, mülki idare anlayışını akilane şekilde sürdürmeyen bu ülkede belediyeler var. Bakın ego buraya Eskişehir’den geldim. Eskişehir’in haddinden fazla beş altı aynı kısmında yağmur suyu atık altyapısı mevcut. Yunus Emre Caddesi var. Eskişehir’in merkezinde ayrımsız ana yol ve şu anda orada şebeke sistemi ehliyetli olmadığı için vidanjörler şehrin içine gelip kanalizasyonla ilgili sıkıntıları gidermeye çalışıyor. Sorsanız tığ çok iyi belediyecilik yapıyoruz diyorlar. evet sen kanalizasyonu Eskişehir’in merkezinde halledememişsin. Bak pekâlâ aksiyon yapılır başlamak istiyorsan, gel sana tığ vizyonu gösterelim. OSB’birlikte gösterelim. Zahir burada altyapıları kuruyoruz, geleceğe çevrik burada planlamalar yapıyoruz tığ size bunları öğretiriz. Yeter kim vatandaşımız burada sıklet çekmesin. Bunları söylediğimde bile bana kızıyorlar, ‘Ya Sayın Bakanım siz ne siyaset yapıyorsunuz’ diyorlar. Elbet politika yapmayacağım evet. Tabii kim AK Tümen’nin tıpkı üyesi namına politika de yapacağız. Vatandaşımıza kim akilane hizmet ediyor, edemiyor bunları dile getireceğiz. Genişlik fena hâlde örnekleri yaparak bile tığ vatandaşlarımızın ihtiyacı olan hizmetleri onlarla buluşturacağız”.

YILDA 2 BİN 800 KİŞİLİK İSTİHDAM HEDEFİ

Nazır Varank, Yalova Makine İhtisas OSB’nin Bütünleşik Haberleşme ve Düzenlilik Sistemi Projesi’nin 2023 yılı yatırım programına teklif edildiğini bile tabir etti. Temeli atılmış tesisler karşı birlikte hikmet veren Varank, bundan sonra pratik eğitimin verileceği Yalova Genişlik İstihdam Merkezi ile yılda 2 bin 800 kişinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini söyledi. Varank, 14 milyonluk bütçeli projenin 6 milyon lirasını bellik marifetiyle desteklediklerini rapor etti.

Varank, TSE Imtihan-Kalibrasyon Merkezi’nde yılda 2 bin test ve kalibrasyon hizmeti verileceğine değinerek şöyle konuştu: “Imtihan altyapısı alanlarında son dönemlere büyüklüğünde ülkemizde iri eksiklikler vardı. Hamdolsun biz bu eksiklikleri izale namına 20 yılda mehabetli adımlar attık. Bu merkezde Marmara Bölgesi genelinde makine, otomotiv, gemilik, bahir ve demir yolu muvasala sektörlerine hitap edecek tıpkı merkez olacak. Bölgede daha evvel yapılamayan testlerin yapılmasına imkan sağlayacak. Böylelikle tıpkısı taraftan firmalarımızın zamandan tasarruf etmesini sağlarken değişik taraftan birlikte paramızın mikro zarfında kalmasını sağlamış olacağız.” Varank, merkezde Türkiye’bile elan önceki yapılmayan dayak yanmazlık kabilinden testlerin birlikte gerçekleşeceğini anlatım etti. DÜRÜST Tümen Yalova milletvekilleri Meliha Akyol, Ahmet Büyükgümüş, TSE Başkanı Mahmut Sami Delimsirek ve Yalova Makine İhtisas OSB Başkanı Dayanım Özdemir bile törende konuşmalar yaptı. Protokol üyeleri, konuşmaların peşi sıra merkezlerin anne atma butonuna gelişigüzel bastı.

Share: