Balaban Zafer’in ateşi 100. sene dahi Başakşehir’den yükseldi

Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünde Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce keşşaf ve Başakşehirlinin katıldığı etkinlikte izcilik faaliyetleri, saraka yürüyüşü, söyleşi ve çalgı aleti dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Kavim Bahçesi’nde yakılan dinlenme kampı ateşi ile akıbet bulan etkinliğe Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu üstelik katıldı.

Büyük Taarruz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dünümü, birlik yurtta olduğu gibi, Başakşehir’üstelik birlikte coşkuyla kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde Başakşehir Ulus Bahçesi, Galibiyet Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne ocak sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaza sakinleri bile kısık bağ gösterdi.

“Etkinlikler ahit boyu sürdü”

Başakşehir Millet Bahçesi’ndeki gölün etrafına alem şeklinde kurulan çadırlarda Başakşehirli izciler, çağ süresince değişik cerrahi müdahale gerçekleştirdi. Etkinlikler çerçevesinde Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Angajman ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle tıpkı araya geldi. Söyleşinin ardından Başakşehir Enstrüman Akademisi öğrencileri katılımcılara çalgı aleti ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile tutum pozisyonuna güzeşte Başakşehirli izciler ve ilçe sakinleri, Başakşehir Kavim Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün peşi sıra dinlenme kampı ateşi etrafında buluşarak izci marşları söyledi.

“Büyük zaferler iri milletlere mahsustur”

Etkinliğe katılan heyecanlı ilçe sakinlerine hitap eden Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, büyük zaferlerin şişman milletlere anlaşılan olduğunu söyledi. İstiklal ve ileri mücadelesinin 100 yıl sonraları aynı kararlılıkla devam ettiğini tabir eden Başbuğ Kartoğlu, “Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ilkin kalkmak üzere göğsünü düşmana esirgeme eden ermiş şehitlerimizi ve alp gazilerimizi rahmetle, minnetle garip ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a kadar vatanımız, bayrağımız ve ezanımız amacıyla canlarını feda fail, düşmanlara ve hainlere argıt vermeyen ermiş şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin inşallah. 100 yıl evvel dedelerimizin Anadolu’de verdiği bağımsızlık ve ileri mücadelesi, bugün üstelik ayrımsız kararlılıkla ve azimle devam ediyor” diye konuştu.

“Tarihimizi iyi okuyun gençler”

Ağustos ayında kazanılan şişman zaferlere birlikte değinen Başbuğ Kartoğlu, gençlerin tarihi ongun okumasını istedi. Başkan Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı, “Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi özellikle kalkmak için ağustos ayında sayımsız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’üstelik Mercidabık Zaferi, 1521’da Belgrad’ın fethi,1526’da Mohaç Zaferi,1571’birlikte Kıbrıs’ın fethi, 1922’de Sakarya Meydan Muharebesi ve 30 Ağustos Iri Saldırı Tarihimizi iyi okuyun çoluk çocuk! Unutmayın. Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın evet üstelik ego seni’ diye niteleyerek başlattığı kuşatma böylelikle dünyada yıpranmamış bire bir çağ açtı. Çanakkale’birlikte tarihin akışını değiştiren tanınmayan kahramanlar dahi Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.” – İSTANBUL

Share: