Balık tezgahlarında sivri bolluğu

Havaların soğuması ile alay malay Kahramanmaraş’ta balık tezgahları palamutla doldu. Palamutun tanesi ise 50 ila 60 liralık ortada satışa sunuluyor.

Kasım ayının gelmesi ve bahir suyu sıcaklığının düşmesi ile birlikte sivri balığının sunma lezzetli olduğu antlaşma dilimine girildi. Kahramanmaraş’ta balık pazarında akıbet 3 haftadır palamut bolluğu yaşanırken, balık pazarında sivri balığının tanesi 50 ila 60 teklik ortada satışa sunuluyor.

Kahramanmaraş’taki balık pazarına mevrut vatandaşlar, palamudun sunma içimli olduğu şu zamanlarda evlerine kilo kilo balık alarak gidiyor. Palamut balıklarının son günlerde boyunun uzadığını ve balık pazarında palamut bolluğu yaşandığını tabir fail Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Solgun, ” Türkiye’nin her ilinde olduğu kabilinden Kahramanmaraş’ta dahi balık bolluğu yaşanıyor. Denizlerimizde verimli miktarda sivri ve hamsi var ve bu feyiz ise fiyatlara olumlu tıpkı şekilde yansıyor. Yaklaşık 3 modül palamudun maliyeti 100 TL’ye geliyor. Halkımızı balık yemeye nida ediyoruz” dedi.

Balık pazarına sivri ahzetmek için gelen Mehmet Zer, “Bugün palamut yemeye geldik. Balık sezonunu bugün açacağız inşallah. Tezgahlarımızda gailesiz palamutlar var ve Kahramanmaraş’ta bu kadar taze sivri seçmek çokça niteliksiz çıktı. Pazara bu mevsim ikinci defa iş ve tezgahlarımız herhangi bir ant çoğalan” diye niteleyerek konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: