BALIKESİR – Bakan Muş : ” Kazançlı büyüklüğü ayrımsız trilyon dolara yaklaşmış, 86 milyon nüfusuyla devasa benzeri ülkeden bahsediyoruz “

Tecim Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılın yeryüzü kıpırdak ülkelerinden biri olacağı aşikardır. Çok pahal yatırımlar yapıldı. Haddinden Fazla vahim enfrastrüktür yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı. Şimdi bunun meyvelerini çokluk vaktidir.” dedi.

Muş, kentteki bir otelde düzenlenen “2023’e Akla Yatkın Kent Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, ekincilik, turizm ve sanayi şehri Balıkesir’in, Türkiye’nin vizyonuna, Türkiye Yüzyılı’na kocaman katkıları sağlayacak potansiyeli kâin tıpkısı diyar olduğunu söyledi.

Dünyanın dayanabilen bire bir süreçten geçtiğini anlatım eden Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem soylu erki anlamda dünyanın tartıştığı konular hem erke, tedarik arzı üzerine dünyada yaşanan tartışmalar hem siyasal olarak yaşanan gelişmeler ve gerginlikler ve ekonomi namına dünyanın yüz yüze kaldığı sınanmalar lüzumlu istemez hep ülkeleri etkilediği kadar bizleri da etkiliyor. Türkiye tamam bu resim içerisinde aynı taraftan iktisadi büyümesini sağlıyorken aynı taraftan üstelik koymuş olduğu hedeflere inkişaf etmek için emin adımlarla yoluna devam ediyor. Koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı. Dış ticarette koymuş olduğumuz hedeflerimiz vardı. İçeride planlanan yatırımlar vardı ve bunlar takvimler içerisinde hayata geçiriliyor. Türkiye’nin dünyalık ve bakım ihracatı, rakamlar oynayabilir amma 350 bilyon doları aşacak ve esasen dediğim kabilinden biraz zir, biraz üst peki ama 700 milyar dolar civarına yaklaşacak ayrımsız dış ticaret hacmine ulaşacak bire bir ülkemiz var. Iktisadi büyüklüğü bir trilyon dolara yaklaşmış, 86 milyon nüfusuyla devasa bire bir ülkeden bahsediyoruz.”

“Batıl tartışmalarla ant kaybedemeyiz”

Nazır Muş, Türkiye’nin geldiği nokta itibarıyla milli gelirinin akıbet yıllarda kilolu şekilde arttığını ve evolüsyon hızını hep olumsuzluklara, etrafındaki gelişmelere karşın sürdürdüğünü vurguladı.

Türkiye’nin 2023 vizyonuna güçlenerek gideceğinden güvenli olduklarını dile getiren Muş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Makro göstergelerine baktığınız ant, Türkiye’yi hep ülkelerle kıyas ettiğiniz devir dahi büyük indikatörlere göre Türkiye ekonomisi hasis mıhlı. Dolayısıyla hem aralık oranları hem bütçe açığı hem akan kilitsiz küreksiz ki bilcümle bu enerjideki kıymet artışlarına karşın metanetli çok ülkeyle mukayese ettiğimiz antlaşma bile Türkiye esasen yetişkin dengelerinde metin benzeri devlet ve büyümesini da sürdürüyor. Bu açıdan envestisman iştahının de kıvrak olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla gelecek hedeflerimizin yakalanmasıyla alakalı genişlik oldukça bire bir tereddüdümüz bahis konusu değil. İnsanımızdan, yatırımcımızdan, girişimcimizden Türkiye’nin geleceğiyle ilgili genişlik kıytırık tıpkı tereddüt duymamalarını, yatırımlarına atiklik kesmeden bitmeme etmelerini ve Türkiye’nin bu aksi dünyadaki koşullar içerisinde güçlenerek çıkacağından sakıncasız olmalarını bir yol elan ifham etmek isterim. Zımnında Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılın sunma hareketli ülkelerinden biri olacağı aşikardır. Çokça çetin yatırımlar yapıldı. Çokça ağır sıklet enfrastrüktür yatırımları yapıldı, imkanlar sağlandı. Deminden bunun meyvelerini çokluk vaktidir.”

Muş, aynı gazetecinin, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun İngiltere’den yaptığı içtimai medya paylaşımına ilgilendiren sorusu üstüne, Türkiye’nin transparan tıpkısı sosyete olduğunu ve istatistiklerini, verilerini ahenkli şekilde paylaştığını belirtti.

Ticaret Bakanlığının, Model Bankasının, Türkiye İstatistik Kurumunun sitelerine girildiğinde seçkin şeyin transparan tıpkısı şekilde görülebildiğini anlatan Muş, şunları aktardı:

“Yapılan bilcümle işler türel denetime tabidir ve hep bakanlıkların yaptığı işler her yıl Sayıştay yoluyla denetlenir ve bu raporlar Türkiye Iri Kavim Meclisine harcama ve bunlar hep tarafından görülür. Veriye eften püften, konkre bilgiye çerden çöpten, uydurma ithamlarda çıkmak rastgele şeyden önceki biz saylav kimliğine çokça örtüşmeyeceğini, çokça yakışmayacağını düşünüyorum. Asılsız tartışmalarla ant kaybedemeyiz. Ortaya koyduğumuz iddiaları somut verilerle besleyebilmemiz lazım ki sosyete önüne çıktığımız zaman inandırıcılığı olsun. Biz Türkiye’yi büyütmenin derdindeyiz. Biz Türkiye’yi, milli gelirini bugünkünün 2 katına, 3 katına, 4 katına, elan yükseklerine çıkartmanın derdindeyiz, hedefindeyiz.”

“Etraflıca siyasetimizin temelinde kayırıcı var”

DÜRÜST Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı Hayati Yazar üstelik milletten aldıkları yetkiyle Türkiye’yi daima değiştirip dönüştürerek 20 yılda umum atmadıkları hiçbir alanın olmadığını bildirdi.

DOĞRU Parti siyasetinin kapsayıcı olduğunu rapor fail Yazıcı, vatanın ayrılamaz bütünlüğüne, milletin bölünmez bütünlüğüne duygunluk gösteren kadrolar olduklarını anlattı.

Kalem “Tığ liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile milletin hukukunu destek olmak, insanımızın önündeki sosyoekonomik engelleri ortadan iletilmek, hayat standardını arttırmak amacıyla araya mevrut kadrolarız. Eksiksiz siyasetimizin temelinde adam var. Siyasetimizin temeline ulus var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin acun coğrafyasının çok bire bir koskocaman yerinde ve mühim konumda olduğunu söyleyen Kalem, bu konumu Reisicumhur Erdoğan’la hamle yaparak ileriye taşıdığını dile getirdi.

Gelecek sene yapılacak seçimlere değinen Yazıcı, şunları anlattı:

“2023 seçimleri tarihsel namına önemlidir. Cumhuriyet Altını bu milletin sunu nadir kazanımıdır. Zımnında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılının son seçimi, 2023 seçimi. Yine 2023 seçimleri ikinci 100 yılın, biz buna ‘Türkiye Yüzyılı yılı’ diyoruz, Türkiye Yüzyılı’nın üstelik ilk seçimi olacaktır. Bu anlamda hayat kurtarma aracı, büyük. Milletimiz 18 Haziran 2023’te sandığa girerken bu muhasebeyi yapacak. Bütün bunları söylerken Türkiye’da tek sorun bulunmayan iddiasını değildir. Bizim siyasetimiz rasyoneldir. Yaşadığımız sorun var ama aşamadığımız, üstesinden gelemediğimiz, çözemeyeceğimiz tek iş, sorun yok.”

Yazar, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyaya uygun hem aut politikada hem içte milletin tarihi geçmişine, şanına, şerefine uygun uygulamaların herkesin kazanımı olduğunu kaydetti.

SELIM Tümen Genel Başkan Yardımcısı Sarih Uygur ise partisinin ilk girdiği seçimden itibaren milletin gönlündeki yerini koruduğunu kaydederek, “Türkiye Yüzyılı” noktasındaki hayalleriyle enerjileriyle daha iri ve elan etkili bire bir Türkiye üzere sefer yürümeye bitmeme edeceklerini vurguladı.

Toplantıya, AK Tümen Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, Çetince Subaşı, Adaletli Çelik ve Pakize Bahtiyar Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Ekrem Başaran ile diğer ilgililer katıldı.

Share: