BALIKESİR – Icra Vekili Karaismailoğlu “Bugün evcil araba, önümüzdeki günlerde Türkiye kendi çabuk trenleriyle gelişigüzel dünyaya imdi gürültülü getiriyor”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zaman yerel araba, önümüzdeki günlerde Türkiye kişi aceleci trenleriyle birlikte dünyaya çıktı patırtılı getiriyor. İnşallah önümüzdeki biraz kamer içerisinde da öz fabrikalarımızda ürettiğimiz 160 kilometre hıza erbap trenlerimizle birlikte artık bizi, yerel ve milli demir hat araçlarımızla çıpa yollarında de göreceksiniz.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda planlı “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu” konferansında, serencam 20 yılda yaptıkları işlerle haddinden fazla iri aşamaları geride bıraktıklarını söyledi.

Dünyanın ümranlı sunma balaban 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin enfrastrüktür taşlarını namına koyduklarını tamlayan Karaismailoğlu, Türkiye’nin daha çok ansız dönüşü sıfır bir yola girdiğini anlattı.

Karaismailoğlu, güzeşte cumartesi Cumhuriyet’in 99. yılının kutlandığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Ülkemizin otomobili, evcil, milli otomobilimiz Togg ile alay malay Cumhuriyetimizin 99. yılını kutlamak aslında Türkiye Cumhuriyetine yerinde bire bir tebrik kartı bu demektir. Tığ 29 Ekimleri bilcümle coşkuyla kutladık. 2018’dahi İstanbul Havalimanı’nı açarak kutladık. Ayrı bire bir 29 Ekim’üstelik Marmaray’ı açarak kutladık. Filhakika bunlar önemli eserler. Bunlar önümüzdeki yüzyılda Türkiye’nin önünü açacak projeler. Bunları usanmadan açmaya dahi devam edeceğiz. Sonucunda kim kazanıyor? Türkiye kazanıyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kazanıyor ve acun Türkiye’yi artık seyretmeye başladı. Çıktı ‘Türkiye ne diyor’ diye niteleyerek vekil bir dünya var.”

Yaklaşık 60 sene evvel Devrim otomobilinin üretildiğini anımsatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti Çap Demiryollarının mühendisleri eliyle Inhina otomobili üretildi ve meşgul vaziyette teyit edildi. Maatteessüf kişi vatandaşını, zat vatanını aşağı gören iş o günkü takanak operasyonlarıyla o Bükülme otomobilini, muvaffakiyetli bire bir şekilde giden ayrımsız ara bulucu o matlup operasyonlarıyla maalesef yarıda bıraktılar ve Türkiye 60 yıldır ayrıksı cins oyunlarla bu vaziyete geldi. Bugün bundan sonra Türkiye eski Türkiye değil. Bugün evcil araba, önümüzdeki günlerde Türkiye öz hızlı trenleriyle alay malay dünyaya daha çok ses getiriyor. İnşallah önümüzdeki beş altı ay içerisinde da özlük fabrikalarımızda ürettiğimiz 160 kilometre hıza topluluk trenlerimizle birlikte bundan sonra bizi, yerel ve milli demir yolu araçlarımızla demir yollarında üstelik göreceksiniz.”

Yol İstanbul Projesi

Karaismailoğlu, benzeri bölgeye tıpkısı birimlik aynı eriştirme yatırımı yapıldığında üretime 10, milli gelire 6 bitirme yüklülük ettiğini dile getirdi.

Lojistiğin ve toptan ticaretin yüzdelik 90’ına yakının denizlerden taşındığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Süveyş Kanalı yılda 5,61 bilyon dolarlık benzeri gelir sağlıyor, kanaldan sabık 22 bin gemiden. Bizler İstanbul Boğazı’nda 40 binin üstünde bire bir sefine trafiği sağlıyoruz ama 5,6 bilyon doların beraberinde bizim kazandığımız mal yok denecek kadar birkaç. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız ayrımsız prospektüs değişikliğiyle az buçuk henüz aldığımız ücretleri artırdık ama önümüzdeki yıllarda hem toptan ticaretin artması, hareketliliğinin artması ve buradaki tarifelerde düzenlemelerle tığ İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı’yla birlikte buradan çok çok daha çok kabul etmek zorundayız. O yüzden burada ayrımlı politikalar geliştiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine üstelik değinerek, şunları kaydetti:

“Çizgi İstanbul ne ihtiyaçtan doğdu? Az Buçuk geçmiş dediğim kadar yani bu global ticaretteki artışlar, acun ticareti hacmindeki artışlar zaman 40 bin civarında olan İstanbul Boğazı’ndaki sefine geçişleri yarın 60-70 binlere çıktığında hangi Marmara Denizi buna karşılık verebilir hangi İstanbul Boğazı. İstanbul Boğazı’nda bir vakitler yaşanmış olan alışılmamış kederli kazalar ve onlarca kişinin ölümü, o çevreye yansıttıkları kirlilikler ve bunların tedbirlerini kabul etmek zorundayız. Bunun için küsurat lojistik hareketlere verilecek cevaplar ve İstanbul Boğazı’ndaki tehlikelerin azaltılması dolayısıyla Yol İstanbul projelendirildi.”

Hat İstanbul’un dünyanın yer balaban altyapı projelerinden olduğunun altını çizen Vekil Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani bu dünyanın yer büyük enfrastrüktür projesini bizim genel bütçemize tek ağırlık etmeden buraya abra vurmadan elden Biçim İstanbul öz gelirleriyle özlük imal maliyetini karşılayacak şekilde projelendirildi. Öz gelirleriyle kendini akçalanmış fail aynı benzer namına de Biçim İstanbul yapımı başlandı. Tabi bu dünyanın arz iri enfrastrüktür projesi, biraz yılda bitebilecek tıpkı proje değildir. İnşallah bu üstelik bu önümüzdeki yıllardaki trafiği ve bugünden o yaşanabilecek sıkıntıları bittabi tığ Yıldız Marmara Otoyolu üzere İstanbul- İzmir Otoyolu üzere bu hareketliliğin önündeki sınırları kazanmak üzere bu yatırımları yapmışsak bu dahi ülkemizin bu toptan süper ciddi olma hedefi ve dünya ticaret hacimlerindeki nedeniyle yaşayacağımız sorunları ortadan çekmek amacıyla planladığımız ve yapımına başladığımız benzeri projedir.”

“Hedeflerimiz doğrultusunda altyapıyı bugünden planlıyoruz”

Akıbet 20 yıldır karaca yolu altyapısındaki eksikliği yüce oranda giderdiklerini tamlayan Karaismailoğlu, daha çok çipo yollarına artık ehemmiyet vermeye başladıklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, 13 bin 22 kilometre olan demiryolu ağını yapacakları yatırımlarla 28 bin kilometreye çıkaracaklarını anlatarak, “İçinde Bandırma ve Balıkesir’in dahi olduğu 52 ilimize demir yolu çabuk treni ulaştıracağız. Şu anda 8 ilimiz demir hat aceleci trende gezi ediyor. Dediğim kadar 52 ile yansıtmak amacıyla kül planlamalarımızı yaptık.” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü özellikle tutmak üzere Bakanlığın değişik yatırımlarını birlikte slaytlarla anlatan Karaismailoğlu, “Türkiye’bile çıtayı öyle aynı yükselttik ki oradan bayağı inmemiz cins değil. Bundan Sonra oradan henüz dahi fevk çıkacağız. O yüzden mebzul tıpkısı planlama yapıyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda alt yapıyı bugünden planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir birlikte üniversitenin yaptığı projeleri anlattı.

Konferansa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, YANLIŞSIZ Öğür Balıkesir milletvekilleri Çetince Subaşı, Adil Çelik, Mustafa Canbey, AK Fırka İl Başkanı Ekrem Başaran, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Share: