Baran İstanbul’u köle aldı! İşte sıkıntılı geneli hava durumu raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve maşrık su, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Küçük Asya, Şarki Akdeniz, Maşrık Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerel sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; şimal, bağırsak ve batı kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 merhale altında, şark bölgelerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ağız kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerli akva olması beklendiğinden yaşanabilecek damarlı şartlara cebin (şırakkadak yeğin, seylap, yıldırım, yağmur takkadak sağlam rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Şark Rum’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli kendisine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin yıldız ve şarki çevrelerinin sağanak ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; Kuzey Iye kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Gün Doğusu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı bora ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın gün batısı ilçelerinde yerel sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Şark Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir hariç mıntıka genelinin aralıklı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, mıntıka genelinin fasılalı bora yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve MAŞRIK KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde evcil olarak sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölge genelinin fasılalı bora ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.Share: