Bartın haberleri! TBB heyeti ve 13 ilin baro başkanı Amasra Adliyesi’ni görüşme etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) heyeti ve 13 ilin baro başkanı, Amasra Adliyesi’ne ziyarette bulundu.

TBB Komutan Yardımcısı Sibel Suiçmez’in başkanlığını yaptığı yıldız bilimi, Amasra Adliyesi’ne gelerek Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Kaynak ile görüştü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilişkin eroin ocağında meydana gelen patlamayla ilişkin soruşturmaya ilişkin görüşlerini ileten Suiçmez, çıkışta gazetecilere, TBB ve 81 iklim barosu yerine Amasra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren Bartın Barosunun olay hesabına her an lüzumlu çalışmayı yaptığını nâkil Suiçmez, Amasra’daki maden ocağı patlamasının, Türkiye’bile türe tarihinin cesim aynı dönüm sürecini oluşturacağını söyledi.

Suiçmez, enerjik benzeri soruşturma yürütülerek sonuçların yargıya iletilmesi görevinin yargının tüm sacayaklarına düştüğünü anlatım etti.

Soruşturma aşamasından yargının özge süreçlerine kadar katkı sunacaklarını tamlayan Suiçmez, “Şunun bilinmesini istiyoruz kim Türkiye’bile daha çok hiçbir yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliğinin ve 81 baromuzun bu konudaki görüşü budur. Bu söylemle bile fariza başına geldik. Eminim burada yapılacak soruşturmada hepimiz konusunda düşeni yaptığımız noktada hak yerini bulacaktır. Bizler burada görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız.” diye konuştu.

Açıklamada, Suiçmez’e, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak barolarının başkanları eşlik etti.

Heyet, daha sonra beyaz zehir ocağındaki patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerini ülfet etti.

Share: