BARÜ’den depremzedelere psikososyal destek

Türkiye’üstelik “asrın felaketi” yerine nitelendirilen depremlerden etkilenen vatandaşlara psikososyal bindi veren Bartın Üniversitesi (BARÜ), Bartın’a mevrut afetzedeler için iş başlattı.

Büyük yıkıma sebep olan depremin ardından bodur ve detaylı vadede gösteri planlarının hazırlandığı Bartın Üniversitesinde (BARÜ) yaraların umum birliğiyle sarılması amacıyla büyük hız gösteriliyor. Bu noktada alanında eksper vukuf insanlarından oluşan Psikososyal Bindi Ekibinin kurulduğu BARÜ’de geçmiş etapta depremden etkilenen personel, mektepli ve mezunlar üzere icraat başlatıldı. Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin arkası sıra Bartın’a mevrut afetzedelere dahi arkalamak talip Psikososyal Bindi Ekibi, Bartın Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüseyin Özdemir’i konuşma etti.

BARÜ’den Doç. Dr. Sinem Tarhan, Dr. Öğr. Üyesi İhsan Çağatay Kavim, Dr. Öğr. Üyesi Bilge Sulak Akyüz, Dr. Öğr. Üyesi Emel Taze ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Turhan’ın yer aldığı ziyarette, ruhsal ilk yardım ve psikososyal destek konuları konuşuldu. Depremden etkilenerek güç ruhsal gerilim altında ateş parçası rastgele yaş grubundaki efrat için iş birliği içerisinde akım edileceğinin değerlendirildiği toplantıda, kılgısal etkinlikler konusunda düşünce alışverişinde bulunuldu. Ayrıca BARÜ Psikososyal Bindi Ekibi tarafından hazırlanan, akut döneminde yapılması gerekenler ve elan bilahare oluşabilecek travmatik stres bozukluklarıyla ilişkin destek eylemlerinin detaylarıyla anlatıldığı “Psikolojik İlk Yardım Rehberi” üzerine bilgiler bile verildi. – BARTIN

Share: