Başakşehir’de 34 sakat BİKAM ile gelişim gücüne kazandırıldı

Başakşehir Belediyesi, İstihdam ve Kariyer Manipülasyon Merkezi (BİKAM) ile özürlü bireylerin gelişim hayatında düz alması amacıyla kocaman adımlar attı. 2022 yılında 34 özürlü ilçe sakini iş gücüne kazandırıldı.

Başakşehir Belediyesi İstihdam ve Kariyere Yönlendirme Merkezi (BİKAM), işverenler ile aksiyon arayanları benzeri araya getirerek istihdama bindi oluyor. Değme sektörde işe ihtiyacı olan kaza sakinlerinin BİKAM’a yaptığı başvurular kayıt altına alınarak, yapabilecekleri iş statülerine göre ayrılıyor. BİKAM üzerinden hareket başvurusunda bulunan mânialı efrat de hareket gücüne kazandırılıyor. 2022 yılı içerişimde 34 özürlü fert, mütenevvi iş kollarında iş hayatına atıldı.

“ESKİSİNDEN ELAN GÜÇLÜYÜM”

İşitme sakat Bilge Basınç ve Murat Esrar ile otizmli Asalet Sapık yaşadıkları süreci anlattı. Dokuma firmasında işe başlayan işitme sakat Bilge Basınç, “BİKAM aracılığı ile gelişim hayatına atıldım. Gitmek hem toplumsal hayatıma hem birlikte zatî gelişimimde şişman katkı sağlıyor. Ruh Bilimsel adına eskisinden haddinden fazla daha güçlüyüm. Başakşehir Belediyesi’ne hizmetlerinden belde teşekkür ediyorum” dedi.

“İŞ GÜCÜNE BINDI OLUYORUM”

İşitme mânialı Uğur Tütün de hiçbir engelin çalışmanın ve üretmenin önüne geçemeyeceğini belirtti. İş gücüne katılmaktan bahtiyarlık duyduğunu anlatım eden Tütün, “BİKAM sebebiyle kabiliyetime makul olan tıpkısı işe yerleştirildim. Özürlü olduğumuz için hisse senedi bulmakta zorlanıyorduk. Başakşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği bu bakım sebebiyle hem ülkemizin hem bile ailemin aksiyon gücüne ulama sağlıyorum” diye niteleyerek konuştu.

TÜRKÜYLE TEŞEKKÜRNAME ETTİ

Diş polikliniğinde işe başlayan otizmli Kerem Sapık ise çalışmaktan çok mutlu olduğunu belirtti. Hastaları kapıda karşılayan Düzgüsüz, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu için Erzincan yöresine ait ‘Ne Ağlarsın Benim Zülfü Siyahım’ türküsünü söyledi.

Share: