Batman’da 7’den 70’e sistem zelzele bölgesine odun kabartmak üzere adeta seferber oldu

Batman’ın Sason ilçesinde aynı araya mevrut cingöz, düzenlilik korucuları ve değme yaştaki yurttaş depremin yaşandığı illere odun yansıtmak üzere adeta seferber oldu.

Türkiye’yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ilde yıkıma bozukluk olmuştu. Depremin yaralarını koparmak üzere heyetiyle yekun seferber olan vatandaşlar, hareket bölgesine adeta müzaheret seferberliği başlattı. Bazı üzerindeki ceketi arkalama kutusuna atarken, kimileri dahi ahırındaki ineği depremzedelere bağışladı. Müzaheret seferberliğinin bütünüyle yekun devam ettiği yerlerden biri üstelik kar yağışının ciddi yaşandığı ve havaların çokça antipatik olduğu Batman’ın Sason ilçesinden geldi. Küçükten büyüğe tıpkısı araya mevrut onlarca yurttaş, güllabi personelleri ve düzenlilik korucularıyla topladıkları odunları teber ile kırarak çuvallara doldurup depremin yaşandığı illere gönderdi. 66 yaşında olduğu halde odun kırma işine yardım etmeye çalıştığını belirten vatandaşlardan Vahap Polat, “Ben 66 yaşına geldim. Amma 7’den 70’e dizge burada bu işi yapıyor. Sason’da elimizden geleni yapmaya mecburuz. Bazı köyünden getirdi, bazen üstelik ambarından getirdi. Burada kırarak çuvallara doldurup depremin yaşandığı yerlere gönderiyoruz. Bizim elimizden dahi bu geliyor. Elimizden hangi gelirse malımızla canımızla yardıma hazırız” dedi.

Odun nakız işine yardımcı olan vatandaşlardan Abdüssamed Sebep ise “Bir haftadır bu odunları kırıp itici olan depremin yaşandığı illere gönderiyoruz. Çokça şükür sistem ilişki gösteriyor. Bazı köyünden bazı evinden odun getirerek burada topladık” diyerek konuştu.

Sason halkı olarak odun söylemek üzere seferber olduklarını tamlayan vatandaşlardan Casım Başak, “Bu dönem deprem bölgesinde ateş parçası ailelere aynı nebze havari olabilmek üzere bütünüyle yekun seferber olduk. Burada topladığımız odunları kırarak depremzede kardeşlerimize göndereceğiz. Umarım büyüklük adına genişlik gelişmemiş zamanda bu felaketi atlatırız” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: