Batman’da depremzede çocuklara açılan anasınıfında yetişek veriliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerden Batman’a mevrut ve Süveybe Anne Kız Mektepli Yurdu’nda barınan ailelerin 3-6 gözyaşı arasındaki çocukları kurulan anasınıfında yetişek görüyor.

“Asrın felaketi” yerine nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra Batman’a mevrut yaklaşık 12 bin depremzedenin 500’ü Cesaret Yurtlar Kurumuna ilişik Süveybe Temel Kız Mektepli Yurdu’nda mihman ediliyor.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce açılan anasınıfında aileleriyle küsurat 3-6 yaş arasındaki çocuklara eğitim veriliyor.

Görevli öğretmenler ve psikososyal destek uzmanlarınca değişik etkinlikler yapan torunlar, hem yetişek alıyor hem birlikte depremin yarattığı travmayı atlatmaya çalışıyor.

Ayrıca, zorunlu eğitim bilimi çağında olan geçmiş, orta ve lise düzeyindeki 330 mektepli da kayıtlarının yapıldığı okullarda eğitimlerini sürdürüyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Mahmut Kurtaran, AA muhabirine, Batman’dahi sarsıntı bölgelerinden gelip konuk olan çocukların olduğunu belirterek, bu çocukların meslek kayıtlarının yapılarak eğitimlere başladıklarını söyledi.

Yurtta kalan 3-6 gözyaşı grubundaki çocukların eğitiminin selis devam etmesi üzere anasınıfı açtıklarını anlatan Kurtaran, “Kısaca 19 ekol öncesi çağındaki çocuğumuz bu anasınıfımızda eğitim görüyor. Çocukların hem yetişek görmelerini hem bile psikososyal destek almalarını istedik.” dedi.

Vilayet koordinesinde hesaplı icraat kapsamında lazım yekpare tedbirleri aldıklarını kaydeden Kurtaran, Il koordinesinde çalışmaları kıvrak yürüttüklerini bildirdi.

Konuk olarak gelen çocukların eğitim ve öğretimle ilgilendiren aynı endişesinin olmasını istemediklerini nâkil Kurtaran, kül tedbirleri aldıklarını dile getirdi.

Anasınıfında mecmu ihtiyaçların karşılandığını tabir fail Kurtaran, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız mecmu çocuklarımız üzere kırtasiye malzemelerinin hazırlanması talimatını verdi. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık. Çocuklarımız amacıyla filhakika bakanlığımızın havari temel kitapları ve ders kitapları var, tıpkı zamanda değişik kırtasiye malzemelerini birlikte hazırladık.”

Zorunlu eğitim bilimi çağında olan çocukların birlikte meslek kayıtlarının yapıldığını ve bu çocukların ibret başı yaptığını kaydeden Kurtaran, özel öğretim ve KPSS kurslarına beklemek isteyenler amacıyla dahi muktezi tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Share: