Bayburtlular sokak hayvanlarını bekâr bırakmıyor

Bayburtlular çıkmaz hayvanlarını yalnız bırakmıyor

Zabıta memuru salak köpeğe elleriyle su getirdi

Bayburtlu teyzenin çıkmaz hayvanları üzere ettiği sözler bile yürekleri ısıttı

BAYBURT – Gelgel sıcaklığının 40 dereceye kadar dayandığı Bayburt’ta sıcaktan bunalan çıkmaz hayvanları çevredekilerin duygulu davranışları yardımıyla unutulmadı.

Vatandaşın ayrı, polis memurunun ayrı müzaheret ettiği çıkmaz hayvanlarının hem karnı doydu, hem dahi susuzluğu giderildi. Sıcaktan bunalan köpeğin susadığını gören Bayburt Belediyesi’nde işyar polis memuru Muhammet Çığlık, köpeğin naçar bakışlarına rahat kalamayarak hayvanın bulunduğu yere avuçları zarfında akarsu götürdü. Elleriyle köpeğe su içiren Izdırap önce denemesinde kalburüstü olamadı. Elan bilahare namına akarsu içiren Keskin’a güvenen köpek, tıpkı kaç denemenin peşi sıra Yara’ın elinden doya doya su içti.

Uzun yıllardır çıkmaz hayvanlarını elinden geldiğince mugaddi Ikbal Adamakıllı ise, “Sokaklarda abla, su olsa de ben gine dahi onlara mamasını suyunu gerçekli veririm. Ego hayvanları yıllardır bakıp, besliyorum. Onların sahibi ilk Allah, sonra biz. Hayvanlara acıma edip, besleyenin Tanrı bu dünyada da başka dünyada üstelik seçme soy muradını verir” şeklinde konuştu.

“Hayvanlara rahim edin kim Cenabıhak bile size acıma etsin”

Sokak hayvanlarının sıcak havalarda unutulmaması için çağrıda mevcut Domuzuna, haris ve susuz hayvana şefkatle yaklaşarak, karnını doyurdu, suyunu içirdi. “Hayvanlara merhamet ederseniz, Tanrı üstelik size acıma kıymet” diyerek mütekellim Güzel sözlerine şu şekilde bitmeme etti: “Yolda yürüyordum bir tane kedi gördüm, susuzluktan yanık, kebap. Anlaşılan ki karnı acıkmış, açgözlü kalık muhabir kızımızla alay malay yedirdik onu. Hayvanlara bakın ki Allah sizin dünyanızı da ahiretinizi evire çevire etsin. Bu zooloji zavallı. Sen, ben, biz birinden paketlemek isteyebiliriz amma onlar isteyemezler. Hayvanların ihtiyacı var bakıma, merhamete, insanlığa ihtiyacı var. Tanrı bizimle beraber olsun hayvanlarımızı yedirelim, hiç onları unutmayalım. Kardeşlerim hayvanlara çokça rahim edin ki Tanrı da size rahim etsin.”

“Nerede abus efsanevi görsem ben ağlarım”

Sıcaktan kedinin bunaldığını gören ve haris olduğunu tutum fail Fena Hâlde, çevredeki esnaftan cilt tedarik etmek amacıyla kolları sıvadı. Deri süresince suyu koşarak kediye getiren Iyice, “Aynı baktım pisik sıcaktan bunalmış yerde yatıyor hem de karnı acıkmıştı. Suyunu verdik, karnını doyurduk. Ben bu yaşıma kadar Cenabıhak’a şükürler olsun hayvanları bütün yedirip içirdim. Nerede garip ayrımsız hayvan görsem ego ağlarım. Hayvanlara hürmet etmeyenin tek şeye hürmeti olmaz” ifadelerini kullandı.Share: