Bayburt’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

29 Teşrinievvel 1923’te kurulan Cumhuriyetin 99. yılı cümle yurtta olduğu kabilinden Bayburt’ta da coşkuyla kutlandı.

Bayraklarla donatılan Cumhuriyet Caddesinde merasim düzenlendi. Kutlamalar Bayburt Valisi Cüneyt Epcim’in il makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Arkası Sıra Ilbay Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Boğa ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamalarını izlemeye mevrut vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutlama etti.

Tören alanında müşavere eden Ilbay Epcim, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. sene dönümünde Bayburtlu vatandaşları selamlayarak, “Bugün burada izzet ebed müddet diyenlerin, Kop Dağları, Çanakkale geçilmez diyenlerin nezdinde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarını minnetle, rahmetle anıyorum. Cumhuriyet Altını bu milletin diriliş hikayesidir. Cumhuriyet Altını bu milletin yeniden ayakları üzerinde yükselmesidir. Cumhuriyet Altını bu milletin bağımsızlık bildirgesidir. Cumhuriyetin ilanı ile seçme cins imkansızlıklara rağmen zaferle taçlandırılan bu hümayun teselsül ermiş milletimizin de yaşayış ve bol bolamat ve yiğitlik içerisinde yaşamasının teminatı olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile milletimizin rastgele ferdinin bağımsızlık ülküsü, hürriyet tutkusu ve sulh ortamında ayrımsız arada gönül tasavvuru cisme bürünmüş, adı gündüz sahnesinden silinmek istenen benzeri kavim üzerindeki tahripkâr planlar parçalanarak batıl kılınmıştır. Yaşa kendisine genç, azamet aklı ve gelenekleri itibariyle bayrı olan Cumhuriyetimiz ‘Ey yükselen yıpranmamış çocuk, İstikbal sizindir’ şiarıyla gerçekleştirdiği atılımlara artı seçme dönem ayrımsız yenisini eklemektedir.

2023, 2053, 2071 hedefleri doğrultusunda her alanda umum istiklal projesiyle hayata geçirilen yerlileşme hamleleri toprakları üzerinde tamam küçümseme sahibi devletimiz ve milletimiz için bir kıvanç kaynağı olmaktadır” ifadelerine saha verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik tebrikatının okunmasının arkası sıra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında Bayburt’ta türkü dalında dereceye giren ortaöğretim öğrencileri şiirlerini okudu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve sporculara ödülleri Ilbay Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Zekeriya Boğa ve Belediye Reisi Hükmü Pekmezci marifetiyle verilerek Halk Yetişek Merkezi el oyunlarının gösterilerine geçildi. Nazik zevk ve alkış toplayan halk oyunlarından bilahare merasim geçişiyle etkinlikler sona erdi. – BAYBURT

Share: