Bazen illerde TMO’nun buğday ve rüşvet çekicilik primi desteğinden yararlanma süresi uzatıldı

Fellah Anahtar Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı bazen illerdeki buğday ve rüşvet üreticilerinin, Yer Mahsulleri Ofisinin (TMO) sağladığı gurur primi desteğinden faydalanma süresi uzatıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi Hava Primi Desteğine İlişkin Kararda Mübayenet Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakarak, kararda düz düzlük Veca, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Muş, Sivas, Yozgat ve Van’ın tamlanan ilçeleri amacıyla 6 Haziran-21 Eylül döneminde, başka ilçeler üzere 6 Haziran ile 1 Eylül beyninde TMO’ya buğday ve arpa satışlarını gösteren çiftçilerin alışveriş belgesi dikkate alınarak prim desteği verilecek. Esbak değişmeyen kapsamında süre zaman itibarıyla doluyordu.

Ayrıca, lisanslı depolar üzerinden elektronik im senedi (ELÜS) ile yapılan alımlarda, değişim işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alım satım belgesinin düzenlenmesinin gecikmesi durumunda, kararda belirtilen yerlerdeki lisanslı depolardan 21 Ilkgüz’e kadar, özge devlet ve ilçelerdeki lisanslı depolardan ise 1 Eylül’e büyüklüğünde TMO’ya komutan onayı veren üreticilerden yapılacak alımlarda, 30 Eylül’e kadar düzenlenen ve TMO eliyle akla yatkın görülen ELÜS alım satım belgeleri değerlendirilecek.

Bakanlık memleket/kaymakamlık müdürlüğü marifetiyle tertip edilerek askıya çıkarılan ödeme icmalleri, vacip kontrollerin yapılması üzere ÇKS kaydının bulunduğu iskân biriminin yüklülük alanı içindeki TMO başmüdürlüğüne gönderilecek, kontroller sonrası ifa gerçekleştirilecek.

Desteklemeden feyizlenmek isteyen çiftçilerin rüşvet ve buğday alım satım belgeleriyle birlikte 30 Eylül’e büyüklüğünde ÇKS’de mukayyet olduğu ülke/kaymakamlık müdürlüğüne başvurma etmeleri gerekiyor.

Karar, 6 Haziran 2022’den etkin olmak amacıyla yürürlüğe girdi.

TMO Gurur Primi Desteğine İlişkin Karar kapsamında, bu sene ÇKS’ye mukayyet olarak arpa, buğday üretimi eden, ürettikleri ürünü TMO’ya satan ve bu satışlarını alışveriş belgesiyle belgelendiren çiftçilere, buğday üzere kilogram başına 1 liralık, rüşvet için 0,50 lira “TMO çekicilik primi desteği” ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Share: