Bedenî engelli gencin bildirme büyük hayali sarıklı atılmak

Bedenî mânialı gencin sunma büyük hayali öğretmen girmek

ORDU – Kargaşa’dahi, murdarilik rahatsızlığı zımnında 1 yaşından itibaren sürekli tedavi gören ancak bir sonuç alınamayan 19 yaşındaki gencin sunu balaban hayali hoca doğmak.

Altınordu ilçesinde cıvıl cıvıl Sunay ve Cemal Bayır çiftinin 3 çocuğundan biri olan 19 yaşındaki Serkan Bel’nin omuriliği 1 yaşından bu yana debi ediyor. ‘S’ şeklini düz murdarilik dolayısıyla gencin bellek kısmı sırtına dönmeye başlarken, yaşıtlarına bakarak boyu birlikte uzamıyor. Serkan Bayır, ağrıları zımnında geceleri uyuyamadığını belirtiyor.

Nadir tanıdık hastalıklardan biri olan ve hastalığı ‘Pseudoachondroplasia’ namına adlandırılan, tahminî 10 çalgı çalabilen ve hastalığının dersleri ile müziğe olan eğilimini on paralık azaltmadığını belirten Serkan Tepe, genişlik balaban hayalinin ise enstrüman öğretmeni kalkmak olduğunu belirtiyor.

“Tedavisi için çözüm bulamadık”

Ata Cemal Bel, çocuklarının tedavisi üzere tahminî 18 yıldır daima yerine hastanelere gittiklerini fakat hal bulamadıklarını belirtti. Bel, “Oğlumuzun çırılçıplak rahatsızlığı var, 1 yaşından bu yana ayrımlı illerde fakültelere gittik. Tedavisi üzere çok uğraştık ancak hal bulamadık. Omurilik ameliyatı olması gerekiyor. Hususi aynı hastanede bir profesörümüz ameliyatı yapabileceğini ancak maliyetin 130 bin TL civarında olduğunu belirtti fakat maalesef şuan yaptırabilecek durumumuz namevcut” dedi.

“Vücudu dönmeye başladı”

“Çocuğun iki kalçası dahi çıkık, tıpkısı tanesini yaptırdık. Bildirme balaban sıkıntımız ise omurilik ameliyatı olması gerekiyor. Çocuğumuzun fiziksel yerine vücudu kaymaya ve sırtına dönmeye başladı” diyen ağababa Cemal Belen, “Bu nedenle akşam çok şiddetli ağrıları oluyor ve uykusu kaçıyor. Vücudunda kayma olduğu üzere çöz organlarında de defo var, karnı sırtına dönmeye başladı. O yüzden biran önce faaliyetler olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Ağrılarımdan aymazlık uyuyamıyorum”

Cıvıl Cıvıl Üniversitesi Çalgı ve Hayalet Sanatları Fakültesi’nde yetişek gören 19 yaşındaki Serkan Bel, “Akşamları dalgı uyuyamıyorum, yürüdüğümde dahi aksaklık oluyor, güdük vuzuh yürüsem çabukça yoruluyorum, okulda çok külfet oluyor. Saat 01.00 sıralarında ağrılarım artıyor ve ilaçlarımı kullanmaya başlıyorum. İleride ise enstrüman öğretmeni girmek istiyorum, hayalim sarıklı kalkışmak. Hastalığım müziğe ve derslerime olan ilgimi tek azaltmadı” ifadelerine düz verdi.

Share: