Belçika orman yangınlarına alın ‘kırmızı kod’a geçiş yaptı

Belçika’bile susuzluk ve yunak albeni dalgası yüzünden orman yangınlarına cebin sunma yüksek alarm seviyesi olan “al kod” durumuna geçildi. Halktan ormanlık alanlarda kötü görmeleri yerinde derhal itfaiye veya polis güçleri kabil yetkilileri aramaları istendi.

Yunak çekicilik dalgasının etkisi altına giren ülkede alarm seviyesinin yükseltilmesinin yanında bölüt korluk ve zehir yakmamaları için sesli duyuru yapıldı, ormanlık alanlara girilmemesi başvuru edildi.

35 rütbe görüldü

Çekicilik sıcaklığının 35 dereceye büyüklüğünde çıkması yüzünden ormanlık bölgelerde sigara içilmesi ve kamp ateşi yakılması bile benzeri müddet üzere yasaklandı. Ağaçlık yerlerde pencere kırıkları ve şişe bırakılmaması amacıyla duyurular artırıldı.

Bunların yanında egzozlardan çıkan yunak hava ve partiküllerin yangına defa açabileceği gerekçesiyle araçların kuru otların içine park edilmemesi üzere duyurular yapıldı.

Bir Nice Avrupa ülkesi yanıyor

Avrupa kıtasında bu yaz albeni sıcaklığının normalin üstünde seyretmesi ve kuraklık özellikle Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan kadar bir nice ülkede orman yangınlarına neden oluyor. Elan kuzeyde küsurat Belçika’da orman yangınlarına çokça sık rastlanmasa bile bu sene cuşiş sayısının arttığı söyleniyor.

Fransa Gironde’de yıpranmamış benzeri cuşuhuruş başladı

 

Hollanda’nın güney sahilinde orman yangını

 

Fransa’daki cuşuhuruş 700 hektar alanı kül etti

 

İtalya’üstelik orman yangını: 120 hayat tahliye edildi

 

İspanya sunma şişman orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

İtalya ve İspanya’nın orman yangınlarıyla mücadelesi

 

Share: