BENDE’den Ukrayna’evet 89 milyon dolarlık yardım

BENDE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insani konularda bindi üzere 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını açıkladı.

KUL Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılmış açıklamada, “Vekâlet, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın kaskatı savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının öğün açtığı ivedi insancasına zorlukların üstesinden gelmesine destek olmak amacıyla 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

ÇOKÇA SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VAR

Açıklamada, cenk dolayısıyla bir nice bölgede faal mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu rapor edildi. Açıklamada şu ifadelere meydan verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve hasbi yere Ukrayna’yı engelleme etmesi, ülkenin nazik aynı bölümünü esmer mayınları, patlamamış mühimmat ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Rus aktörler eliyle Ukrayna’birlikte gördüğümüz şekilde umum yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, henüz ilk Suriye’de takkadak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar mübarek tarım arazilerine erişimi engelliyor, baştan inşa çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve tertemiz Ukraynalı sivilleri öldürmeye ya bile sakat bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin güç olabileceğini anlayış ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı büyüklüğünde tıpkı alana karşılama etmektedir.”

ABD’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık zırh yardımı

 

Acun Bankası’ndan Ukrayna’evet 4,5 milyar dolar

 

Share: