Berberlik mesleğini 50 yıldır bayıla bayıla sürdürüyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde güçlü 63 yaşındaki İlhami Koç, 50 sene önceki başladığı berberlik mesleğini sağlığı elverdiği sürece sürdürmek istiyor.

Merzifon ilçesinde ortaokuldan sonra yetişek hayatına devam edemeyen Koç, 13 yaşında berberin birlikte çırak kendisine çalışmaya başladı. Çıraklığı ve kalfalığını tümleç Antrenör, beceri belgesini aldıktan sonradan 23 yaşında kendi hisse senedi yerini açtı.

Tarihi Merzifon arastasındaki dükkanında yülüme üzere etraflı yıllardır aynı arak, yülüme makinesi ile usturaları kullanan Çalıştırıcı, ilerlemiş yaşına rağmen dükkanını önceki günkü gibi er saatte “bismillah” ile açıp müşterilerini güler yüzle karşılıyor, ahbapça yazar tıraşını yapıyor.

“45 almanak müşterim var”

Çalıştırıcı, AA muhabirine, mesleğini geçmiş günkü heyecanla sürdürdüğünü söyledi.

Babasının “bahşişi bol” tavsiyesiyle kendisini berberliğe yönlendirdiğini belirten Antrenör, bugüne kadar çokça sayıda şakirt yetiştirdiğini vurguladı.

Yaşıtı olan merbut müşterileri bulunduğuna belen eden Belletici, “Müşterilerim alelumum ılımlı buğulanmış. 45 almanak müşterim var, işimden çok memnunum. Aynı işi bayıla bayıla yaparsan, fena hâlde çalışırsan seçme zaman kazanırsın amma işini sevmezsen, izlem etmezsen bir özdek kazanamazsın. Aynı rahatsızlığım olmadığı sürece mesleğimi devam ettirmeyi düşünüyorum.” dedi.

Teknolojinin gelişmesinin mesleklerine üstelik kalın ettiğini, geçmişe göre mesleği yürütme etmenin kolaylaştığını anlatan Belletici, “Okuyamadık, bu mesleğe bitmeme ettik. Babam beni tıpkı ustanın yanına götürdü ve bu işe başladık. Ustam çok bereketli ayrımsız insandı. Beni çokça sevdi ve berberlik mesleğini öğretti. Önceleri tıraşta, hava gücünde zor vardı. Bu mesleği hep zorluklarla yaptık. Şimdi değme öz kolaylaştı.” diye konuştu.

Belletici, tebessümü olmayan kişinin esnaflık yapamayacağını, çıraklıkta edindiği prensipleri eksik asırdır eksiltmeden sürdürdüğünü dile getirerek, “Arz şişman sermayem olan tatlı dilimle müşterime hizmet etmeye devam ediyorum. Sabahleyin dükkanı açtığında besmele çekeceksin. Dükkana kim gelirse gelsin, birlik göstereceksin. Sevgiyi göstermezsen müşteri gelmez.” ifadesini kullandı.

Arasta esnafından Semih Karadağ ise 10 yıldır İlhami Antrenör’ta yülüme olduğunu belirterek, “Parası olsun olmasın, herkese havari oluyor. Bu dükkanda içtenlik var. Istekle sohbeti, misafirperverliğiyle kendisini çokça seviyoruz.” dedi.Share: