Beşiktaş’tan Josef dahi Souza üzere 3 farklı maçtan yaşıt! Sebep al kurnaz görmemeliydi?

Ankaragücü maçında bando arkadaşlarına saldıran taraftara engelleme fail Beşiktaşlı Josef de Souza kırmızı deneyli gördü. Beşiktaş konuya ilişkin eskimemiş bir açıklama yaparak, geçmişten örnekler verdi.

Beşiktaş’ın açıklaması şöyle:

“KAMUOYUNUN TEPKİSİNİ ÇEKICI BİR KARARLA KIRMIZI ANAÇ GÖRDÜ”

Spor Popo Süper Lig’in 5. haftasında Futbol A Takımımızın Ankara’da oynadığı MKE Ankaragücü karşılaşmasının bitiş düdüğünün peşi sıra ayak topu terörizmi ne yazık kim kendisini gine gösterdi ve cemi kamuoyunun gözlerinin önünde futbolcularımıza müteveccih fiziki aynı atak gerçekleştirildi. Yaşanan skandal olayın kolaylıkla peşi sıra topluluk kaptanlarımızdan Josef dahi Souza, futbolda asla yeri olmaması müstelzim bu yavaş şahsı takım arkadaşlarından ve hakem Mete Kalkavan’dan uzaklaştırmıştır. Fakat futbolcumuz hiçbir fiziki takat uygulamamasına karşın kamuoyunun büyük tepkisini çekici bir kararla kırmızı anaç görmüştür.

BIR IKI ALKMAAR KALECİSİNİN CEZASI İPTAL OLMUŞTU

Müsabaka hakeminin sersemlik mucit bu kararının yanlışlığını dünyadaki ve ülkemizdeki eş örneklerle kamuoyuna sunarak takdiri sizlere bırakıyoruz. 21 Antrakt 2011 tarihinde Ajax ile AZ Alkmaar arasındaki Hollanda Kupası maçının 38. çarçabuk familya sahibi ekibin tıpkı taraftarı sahaya girerek AZ Alkmaar kalecisi Esteban Alvarado’ya saldırırken, Kosta Rikalı aktör kendisini savunarak bedel vermiştir. Taraftara fiziki hüküm bile uygulayan Esteban al kartla oyundan atılırken, ilerleyici zamanda yapılan itirazlar ve oluşan aksülamel eşit bulmuş ve oyuncuya gösterilen kırmızı kartın nahak yere olduğuna kanma getirilerek kurnaz fesih edilmiştir.

RÜŞTÜ REÇBER ÖRNEĞİ

20 Ekim 2007’de Trabzon’üstelik yapılan Trabzonspor – Beşiktaş müsabakasında kalecimiz Rüştü Reçber 79. dakikada ceza sahasının dışında topa elle müdahale ettiği gerekçesiyle oyundan atılan, karşılaşma sonrasında kulübümüzün itirazları sonrasında Reçber’in topa göğüsle dokunduğu tayin edilerek kırmızı anaç kararı kaldırılmıştır. Aç Ayak Topu Sıkı Kurulu’nun açıklamasında bile “Güç ve aşikar bir yanlış karar (haksız olarak oyundan çıkarılma) olduğu vicdani kanaate, uluslararası esaslara ve teamüllere uygun adına ve 8813 çevrilmiş Türkiye Ayak Topu Federasyonu Yapılış ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 1. maddesi, Türkiye Futbol Federasyonu Himmet, Usul ve Esaslarına Dayalı Ana Statü’nün 4/b ve 51. maddesi, Ayak Topu Sıkı Düzen Talimatı’nın 1. maddesi, FIFA ve UEFA Sıkı Talimatları, 11.01.2005 güneş ve 948 çevrilmiş FIFA Sirküleri gereğince adı geçen futbolcunun; Ayak Topu Düzen Bağı Talimatı’nın 63/b fıkrasına bakarak hudayinabit olarak strateji fail önceki resmi müsabakaya katılmama cezasının uygulanmasına düz olmadığına değişmeyen verilmiştir” denilmiştir.

FENERBAHÇE-BAŞAKŞEHİR MAÇINDAN ÖRNEK

23 Antrakt 2020’deki Fenerbahçe–M. Başakşehir maçında konuk takımdan Rafael Pereira bile Silva 70. ve 71. dakikalarda gösterilen sarı kartların arkası sıra al kartla baziçe dışında kalmıştır. söz konusu futbolcunun pozisyon öncesinde rakibine hiçbir temasta bulunmadığı gerekçesiyle yapılan itirazlar görüşülerek, önceki zerrin kartın ve 2. sarı kurnaz nedeniyle verilen kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına karar verilmiştir ve Rafael Pereira dahi Silva ukubet almamıştır. Yapılan açıklamada, “FDT’nin 86/2. ve 86/3. maddesi layıkıyla evvel sar kart, önceki sarı kartın ve 2.sarı kart zımnında gördüğü kırmızı kartın ve cezai uygulamalarının kaldırılmasına ilgili talebinin kabulüne karar verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştır.Share: