Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Beyşehir Gölü’ndeki nilüfer bahçesi görenleri kendine hayran bırakıyor

Göl kıyısındaki Konya’nın Beyşehir ilçesine ilişkin Çiftlik Mahallesinde balıkçı limanında imdi gezi tekneleri iş yapıyor

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde bu yıl turizme kazandırılan Beyşehir Gölündeki nilüfer bahçesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Sazlıklar arasından ilerleyen yolculuk tekneleriyle ulaşılabilen nilüfer bahçesi, su kuşlarının yanından geçerken yeşil dokusu ile birlikte görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin arz şişman lezzetli su gölü olan Beyşehir Gölü’ne kıyısı bulunan Beyşehir’in Çiftlik Mahallesi açıklarında vadi düzlük nilüfer bahçesi yaz döneminde yörenin bakir cazibe ve çekim merkezi oldu. Geçtiğimiz yıl tecrübe turları düzenlenmeye başlayan nilüfer bahçesi mütezayit bent konusunda bu yıl turizmin hizmetine kazandırıldı. Yörede geçimini balıkçılıkla kazanan avcılar ise bu sektöre yönelmeye başlarken yaz döneminde artan turizm hareketliliği dahi yüzlerini güldürdü. Balıkçı limanında imdi bahçeye volta düzenleyen seyahat tekneleri bile emek yapmaya başladı. Vakit Kaybetmeden Konya ve çevresinden değil, yurtdışından gelen gurbetçiler ile Türkiye’nin her köşesinden nilüfer bahçesini görmeye gelenler gördükleri doğal güzelliklerden etkileniyor. Teknelerle geldikleri nilüfer çiçeklerini yakından gören ziyaretçiler, katıksız güzellikleri fotoğraflayarak toplumsal medya hesaplarında paylaşıyor. Nilüfer bahçesi, fotoğraf topluluklarının birlikte ilgisini çekerken, kimi zaman elkızı-eloğlu çekimleri için fotoğrafçılara birlikte çıplak havada doğal fotoğraf stüdyosu olarak değerlendiriliyor.

Nilüfer bahçesine cevelan düzenleyen tekne sayısı arttı

Nilüfer bahçesine havza turu düzenleyen İbrahim Erdoğan, ayrımsız zamanda Beyşehir Gölü’nde balıkçılık yaptıklarını belirterek, ancak yaz döneminde nilüfer bahçesinin turizme kazandırılmasıyla birlikte meslektaşları ile birlikte turizm sektörüne yöneldiklerini anlattı. Geçen sene deneme turlarıyla başlayan bölgedeki turizm ve ziyaretçi hareketliliğinin kalan bağ konusunda bu yıl elan da ivme kazandığını aktaran ve nilüfer bahçesine devir düzenleyen mıntıka sayısının de çoğalma gösterdiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu sene 3-4 aydır nilüfer bahçesine gezilerimizi, turlarımızı bitmeme ettiriyoruz. Misafirlerimiz geliyor, onlara apotr olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin bildirme iri nilüfer bahçesinde sabahleyin saat 8’birlikte başlayan turlar akşam 6’ya kadar gurup anlarına kadar devam ediyor. Şu anda bölge sayımız 6-7 civarında, sırayla tuğra çıkıyoruz. Buranın toplumsal medyada tanınmasıyla ve yapılan haberlerle ziyaretçi sayımız rastgele sabık devir artıyor. Takkadak Konya ve çevresinden değil Türkiye’nin gelişigüzel yanından ziyaretçiler geliyor. Ayrıca, yurtdışından gurbetçilerimiz dahi nilüfer bahçesini iletilmek amacıyla buralara geliyor. ‘8-10 senedir Beyşehir’e gelirim, burayı bozukluk gelmedim’ diyen misafirlerimiz oluyor. Ama bu sene resmi olarak turizme açıldı. Burası göle kıyısı olan Beyşehir ilçe merkezine yaklaşık 5 kilometre mesafedeki bir vadi. Bu nilüfer bahçesi aslında çocukluğumdan beri olan evcil el yoluyla bildik ayrımsız yerdi. Fotoğrafçılar ve bilenler geliyordu ama turizme degaje değildi. Balıkçılar adına takkadak bizler biliyorduk. Buranın ismi konuldu, ‘Beyşehir nilüfer bahçesi’ olarak imdi adlandırıyoruz. Balıkçı iken turizm sektörüne atılan bizler nilüfer bahçemize olan çetin ilgiden ortalık haddinden fazla memnunuz. Tedricen bura elan bile tanınacaktır diye umut ediyoruz” dedi.

Nilüfer bahçesini görenler hayran kalıyor

Nilüfer bahçesi gezisine katılan ve birlikte getirdiği tulumu eline alarak çaldığı enstrümanla saf güzellikler ortada geziye katılan ziyaretçilere Karadeniz havası yaşatan ziyaretçilerden Berkay Kaya da, Beyşehir’e Gümüşhane’den arkadaşlarıyla yolculuk üzere geldiklerini belirtti.

Ziyaretçilerden Şerife Ünal üstelik, nilüfer bahçesini Konya’dan görmeye geldiklerini anlatarak, “Etrafımızdan, eş çevresinden çokça gelenler var buraya. Onların tavsiyesi ile geldik. Güzel, haddinden fazla beğendik, teşekkürname ediyoruz. Tulum çalan arkadaşımız birlikte buraya hasep kattı” ifadelerini kullandı.

Ziyaretçi ailelerden Ferhat Ünal ise, “Güzel aynı kayran, beğendik. Bu büyüklüğünde pir olacağını düşünmüyorduk” diye konuştu.Share: