BİK, genel ağ marifet sitelerinin temsilcileriyle görüşmelere başladı

Matbuat İlan Kurumu (BİK) hesaplı mevzuat çalışmaları kapsamında 1 April 2023’ten itibaren resmi ilanların yayımlanmaya başlanacağı genel ağ haber sitelerinin temsilcileriyle toplantılarına başladı.

BİK’ten yapılan açıklamada, Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’da yayımlanmasının arkası sıra Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği özellikle kalkmak için, mevzuatın kanuna akıllıca ayla getirilmesine ait çalışmaların okkalı şekilde sürdürüldüğü belirtildi.

BİK yasa çalışmalarına ulama sundu

Açıklamada, sabık Eylül’üstelik Bursa, İzmir, Konya, Ankara, Samsun, Trabzon, Malatya, Van, Diyarbakır, Adana ve İstanbul’da bölge toplantıları düzenleyerek gazete sahipleri ve temsilcileri ile bir araya gelen BİK’in, sahada paylaştığı ve topladığı bilgilerle yasa çalışmalarına balaban ulama sunduğu kaydedildi.

Açıklamada, 800’ü aşkın gazete temsilcisinden bağlanmış ve yavuklu rey alarak mevzuat istihzar sürecinde değerlendiren ve yasa değişikliği teklifinin TBMM Umumi Kurulu’nda kabul edilmesinin peşi sıra Afyonkarahisar’da müdürlerini toplayan BİK’in, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin bazen maddelerinde değişiklik öngören taslak çalışmayı mukayyet ağıl getirdiği vurgulandı.

Hafta süresince toplantılar yapılacak

İnternet fen sitelerinin süreli ürün sayılmaları ve 2023 yılı Nisan ayında ilk kez resmi ilan yayımlamaya başlayacak olmalarının, Kurumun yük alanını genişletirken internet selen sitelerine üstelik maddesel asıl sağlanmasının önünü açtığı dökme açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“İnternet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam yayınlama hakkını kazanmaları ise aynı ceride ve dergilerde olduğu üzere belli kurallara tabi. Bu nedenle BİK, Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliğine akıbet şeklini yöneltmek amacıyla paydaş halkasına eskimemiş eklenen genel ağ marifet siteleri ile bugünden başlamak amacıyla hafta boyunca arka arkaya toplantılar gerçekleştirecek. BİK peş yönetimi, önceki yerine bugün efdal tirajlı gazetelerin internet sitesi temsilcileri ile Umum Müdürlük binasında tıpkı araya geldi. Toplantıda, genel ağ fen sitesi temsilcilerinin sürece dayalı görüşleri dinlendi, mevzuatta yapılacak düzenlemelere ilgilendiren önerileri mesabe edildi.”

İnternet bilgi sitelerinin temsilcileri ile buluşulacak

Açıklamada, ayrımsız heyetin henüz sonradan Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, İstanbul ve Kocaeli illerinde yayımlanan gazetelerin internet sitesi temsilcilerinin katılımıyla iki ayrı oturumda engin erişim toplantıları gerçekleştirdiği dile getirilerek, şu bilgilere meydan verildi:

“Gazetesi bulunmayan faziletkâr ziyaretçi trafiğine cemaat genel ağ malumat sitelerinin temsilcileri ile ferda buluşulacak. Ardından Van, Bitlis, Hakkari, Kars, Ağrı, Iğdır, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yayınlanan gazetelerin internet sitesi temsilcileri ile iki ayrı güruh yapılacak. BİK, çarşamba gününden başlayarak, cuma namazı akşamına büyüklüğünde Bursa, Diyarbakır, Adana, Malatya, Konya, İzmir, Ankara ve Samsun müdürlüklerinin koordinasyonunda düzenlenecek toplantılarda geriye kalan 63 ildeki gazetelere ilişkin internet selen sitelerinin görüşlerini almayı tamamlayacak.”

Açıklamada, toplantıların ardından Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin, eksiksiz paydaşların görüşleri münfail kendisine ilişkin taraflara sunulacağı ve alınan kalın kafalı bildirimlerle nihai şekli verilen yönetmeliğin, yönetim kurulu teklifi kendisine Küçük Ay 2023’te BİK Genel Kurulu’na en edileceği ve umumi kurulda kabul edilmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının peşi sıra yürürlüğe gireceği bildirildi.

“Mevrut talepleri dinleyeceğiz”

Açıklamada görüşlerine meydan verilen BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç, şunları kaydetti:

“Hafta boyunca Türkiye genelindeki yekpare gazetelerimize ulaşmaya çalışacağız. Tabii gazetelerimizin müktesep haklarının muhafazası bizim önceliğimiz. Değişik taraftan gazetesi bulunmayan ancak makro sayıda takipçisi olan genel ağ malumat sitelerini önemsiyor ve dikkate ayar buluyoruz. Yine onlardan gelen talepleri de dinleyeceğiz. Çünkü mukannen bire bir süre sonraları onların içinden sürekli işaret kapsamına alınanlar olacak. Kısacası bulutsuz konu politikamızı kararlılıkla sürdürüyoruz.”

Share: