BİLAL ERDOĞAN: SPOR VE GELENEKSEL OYUNLAR İLE KITALAR ARASI KÜLTÜREL DİYALOĞU SAĞLIYORUZ

ACUN Etno spor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, haddinden fazla mütenevvi spor ve geleneksel oyunlar ile kıtalar arası kültürel diyaloğu sağladıklarını söyledi.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Dünya Etnospor Konfederasyonu, Muş Alpaslan Üniversitesi ve Bowıe State Üniversitesi yoluyla düzenlenen 11’inci Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Sempozyuma Bilal Erdoğan’ın beraberinde Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Atmaca, akademisyenler ve değişik ülkelerden gelen sporcular katıldı.

Sempozyumda katılımcılara seslenen Bilal Erdoğan, anadan görme sporlar ve oyunlardaki amacın kültürel canlandırma davası olduğuna ilgi çekti. Erdoğan, anadan görme spor ve oyunların dünyadaki kültürel çeşitliliğin azalması ve yozlaşmasına alın bir duruş olduğunu anlatım ederek, çabucak Türkiye’birlikte değil Türk dünyasında değil, dünyanın ciharıyek yanında tıpkı geleneksel sporlar zenginliğinin olduğunu belirtti. Muhtelif sporları hem Türkiye’da hem dünyada kamuoyu ile tanıştırdıklarını ve kıtalar arası kültürel diyaloğu bu sporlarla sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ‘Sempozyumun alımlı çalımlı olmasını diliyorum. Başlarken tefhim etmek isterim ki sempozyumun gerçekleşmesinde emeği güzeşte kül ilgililere teşekkür ederim. Hamdolsun geldiğimiz noktada dünyada anadan görme sporlar ve oyunlar ile ait tıpkı kamuoyu buluşmaya bitmeme ediyor. Bu alandaki akademik çalışmaların dahi arttığını görüyoruz. Tığ dünya çapında bire bir doktora burs programı başlattık. Benzeri akademik yürütme kurulumuz var. İcra kurulumuz başvuruları değerlendiriyor. Bu bursları vermeye devam ediyoruz. Dünyadaki öğrenciler geleneksel spor ve oyunlarla ilişik doktora tezi yazmaya isteklendirme etmeliyiz. Çünkü borcumuzu tez akseptans edildikten sonraları veriyoruz. Tezin çalışıldığı ülkeye bakarak da burçların mütebeddil miktarları oluyor. Bunu car etmiş olalım. Bizler bu alanda yazılan doktora tezlerinin çoğalmasını beklenti ediyoruz” dedi.

‘KÜLTÜREL YOZLAŞMAYA KARŞI BİR DURUŞ’

Anadan Görme sporlar ve oyunlardaki amaçlarının kültürel ihya davası olduğunu tabir fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyadaki kültürel çeşitliliğin azalması ve yozlaşmasına cebin ayrımsız vakfe. Zira bu spor ve oyunlar kültürün kodlarını geleceğe taşıyan araçlardır. Bizler kültürümüzü yaşatmak istiyorsak bu yozlaşmanın ve tek düzeliğin egemen olmasını istemiyorsak geleneksel spor oyunların yaşaması ve yaşatılmasına hepimiz bindi olmalıyız. Bu aksiyon çabucak Türkiye’de değil Türk dünyasında değil dünyanın ciharıyek birlikte bir anadan görme sporlar zenginliği bulunan. Bizim üstelik Japonya’dan Arjantin’den Meksika’evet büyüklüğünde üyelerimiz var. Çokça muhtelif sporları hem Türkiye’da hem dünyada kamuoyu ile tanıştırıyoruz. Kıtalar arası kültürel diyaloğu bu sporlarla sağlamış oluyoruz. Bu anlamda gayrı spor endüstrisinin cıvıl cıvıl yönlerini öğrenmemiz ve uygulamamız ama boğunuk yönlerini nedir bunlar al gibi doping gibi ve bahis kadar bu kök kapalı yönlerini dahi bizim anadan görme spor dünyamızdan ırak tutmamız lazım ediyor. Onun için biz anadan görme sporlar bile hem koca dostu hem belde hem üstelik hayvan dostu tıpkısı yaklaşıma benimsiyoruz. Hele binicilik ve atçılık ile ilişkin sporlarda hem kanatlılar hem dahi atlarla bacanak ilişkisinin güçlendirilmesine ve bunların insanla hayvanın bu arada yaptığı bire bir spor olduğuna inanıyoruz. Hayvanın koşturulduğu evet de yıpratıldığı benzeri spor değil da bunları insanla hayvanın bu arada yaptığı ayrımsız spor olarak değerlendiriyoruz ‘diye konuştu.Sempozyumda Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Çelik geleneksel spor ve oyun faaliyetlerinin akademik anlamda degaje aynı çabuk konusu olduğuna dikkat çekerek bu çalışmaların bitmeme etmesi gerektiğini tabir ettiler.Sempozyumun türlü siyasal ve söyleşilerle devam edeceği bildirildi.

Share: