Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Daraç referans sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu içinde kâin Daraç Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Dar başvuru sonuçlarının birinci fazda harmoni oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya antrparantez sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, cazibe ve uygulama adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

Yetersiz başvuru süreçlerini ‘analiz, tasrif ve aplikasyon’ olarak 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli komplo işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret yerine tüm çalışmalarımızı bilim odaklı ayrımsız şekilde hep ile tıpkı hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi analiz, çekim ve aplikasyon yerine üç temel başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini genişlik okunabilen şekilde, bildirme artağan, hayatiyetli tıpkı koordinasyon ile yapmak. Öncelikle tekmil başvuruların topu topu afaki tıpkısı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını ifade etmek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim bilimi tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun için 12 amme kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sülale ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak doğrulama edilen enfrastrüktür ile çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve sosyal ebat kriterleri anne alınarak dijital ortamda afaki aynı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına sunma mail bakanlık yurdundan kazanmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, konsept aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik gelecek oranına imza attık”

Birinci fazda hep elverişsiz başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Vekil Kasapoğlu, “Yıllık bazda genişlik aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin bildirme erdemli rabıta oranını gerçekleştirdik. Mutluluk namına bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ev faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ABD yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik tıpkı karşılama oranı ile hem üstelik bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde birlikte ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak atılmak amacıyla 41 diyar merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin ıcığı cıcığı yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: