Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, çekim ve uygulama adına üç temel başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı Sıkıntılı müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu zarfında kâin Dar Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sınırlı müracaat sonuçlarının bir numara fazda sıra oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, çekim ve aplikasyon olarak üç ana başlıkta inceliyoruz”

Sıkı referans süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve aplikasyon’ adına 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci kaşkariko işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Nezaret namına eksiksiz çalışmalarımızı malumat odaklı ayrımsız şekilde topu ile bir herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de analiz, traksiyon ve uygulama yerine üç ana başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini arz selis şekilde, genişlik bereketli, güçlü tıpkı eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle kamu başvuruların topu topu afaki bir şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını göstermek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş terbiye tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu yoluyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Düzentileme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine teyit edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu meri sevgili öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal buut kriterleri anne alınarak sayısal ortamda nesnel tıpkı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına yer mümasil vekillik yurdundan kullanmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, desise aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bir Numara fazda bütün az başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Almanak bazda bildirme aşkın talebi almış olmamıza karşın tarihimizin sunma erdemli yerleştirme oranını gerçekleştirdik. Mutluluk yerine bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı güçlükle faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, KÖLE yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik aynı karşılama oranı ile hem de birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak ıcığı cıcığı ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde üstelik ikinci faz yerleşimlerin tamamlanmak için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere kayran verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak için 41 devlet merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.”Share: