Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının 2023 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

AK Tümen Münevver Mebus Bekir Kuvvet Afi, “Gençlerimizi gelişen ve mütebeddil dünyada okazyon eşitliği ilkesi doğrultusunda eskimemiş imkanlarla buluşturuyor ve daha kuvvetli hale getiriyoruz.” dedi.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerine TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda devam ediliyor.

Görüşmelerde alay kayran CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, 66,5 bilyon liraya vasıl Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı bütçesinde güzeşte senelere ekleme tıpkısı cıvıltı göremediklerini ati sürdü.

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun sunumunda gençlerin başıboşluk sorununa tek değinmediğini, ancak konunun banal ciddi boyutlara ulaştığını savunan Bekaroğlu, “Darülfünun öğrencisinin derdinden, sokaktaki uyuşturucudan hiç hezel etmediniz. ‘Bu bizim konumuz değil’ diyebilirsiniz ama bal kadar sizin konunuz. Cumhurbaşkanı rastgele yere darülfünun açtıklarıyla övünüyor, çıkışlı olan ve işsizlikle beraberce küsurat gençlerden haberiniz var mı?” diye niteleyerek sordu.

“Haddinden Fazla bunaltıcı aynı yaşlanma sürecine girdik”

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli bile Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesinin gençlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyüklükte olmadığına inandıklarını söyledi.

Genel bütçe rakamının para şişkinliği karşısında yüzdelik 155 çoğalma gösterdiğini tamlayan Cinisli, Bakanlığın bütçesinin umumi bütçe artış oranının altında kaldığını ifade ederek, “Görüşmelerde ortaya konulan sorunlar, sporun önüne sabık aylakçılık üstünde yoğunlaştı. Türkiye çokça yavaş bire bir yaşlanma sürecine girdi. Batılı mütekâmil ülkeler gelişmişliklerini tamamladıktan sonraları yaşlanmaya başladılar, insan gücü ihtiyacı kalmadı. Ancak tığ gelişmişliğimizi elan tamamlayamadan önümüzde imdi nöbet varken yaşlanmaya başladık. Bu bizim gelişmemizin uğrunda çokça şişman benzeri engel. Birinci Sınıf eş yapımızı, birinci sınıf beyin gücünü eğiterek elde edebiliriz.” dedi.

“Gençlerimizin iri potansiyeline güveniyoruz”

DOĞRU Tümen Kültürlü Saylav Bekir Kuvvet Afur Tafur de DÜRÜST Fırka hükümetlerinin eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden içtimai desteklere tamam başlıklar altında büyük yatırımlara imza attığını söyledi.

Hizmet serüveninde gençlerin ve sporcuların ön plana çıktığını dile getiren Alım, şunları anlatım etti:

“Toyluk ve spor alanındaki atılımlarımızla gençlerimize ve sporcularımıza nitelikli bire bir gelecek hazırlamak amacıyla seferber olduk. Gençlerimizin hayatiyetli, güvenli, ülkesinin hukukuna, itibarına ve cihanşümul insanca değerlere ehil çıkan nesiller olmasını seçkin ahit istedik, istiyoruz. Gençlerimizi gelişen ve mütebeddil dünyada punt eşitliği ilkesi doğrultusunda eskimemiş imkanlarla buluşturuyor ve elan kuvvetli ayla getiriyoruz. Tığ gençlerimizin nazik potansiyeline güveniyor, bu büyüklük üzere yapacaklarına canıgönülden inanıyoruz. Geleceği buyurmak istiyorsak o geleceğin getireceği şartlara alın donanımını tamamlamış, kart, doğurucu, analiz kabiliyeti olan insanlar pekiştirmek zorundayız.”

“Cahillik merkezleri, punt eşitliği ilkesiyle beher gencin sorumluluğunu taşıyor”

DOĞRU Tümen Antalya Milletvekili İbrahim Vazıh da gençlerin gerekseme duyduğu herhangi bir tip desteğin çap aracılığıyla kendilerine sunulduğunu, gençlik merkezlerinin, okazyon eşitliği ilkesiyle beherglas gencin sorumluluğunu taşıdığını belirtti.

Toyluk merkezlerinin, ayrım yapılmaksızın herkese kucak açtığını, temas tür konfor ve teknolojik altyapının ücretsiz şekilde gençlerin hizmetinde olduğunu dile getiren Görgülü, “Sayıları seçkin sabık aktarılma küsurat merkezlerimiz, gençlerin talepleri doğrultusunda hizmetlerini rastgele geçen dolaşma genişletmektedir. Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı, uyguladığı siyaset ve taleplerle ülkemizin geleceğinin gereklerine ahenk sağlayabilen, geleceğin meydan okumalarına cebin tedarikli, yenilikçi ve kompetitif bireylerin topluma kazandırılmasını hedeflemektedir.” diye konuştu.

HDP Muş Saylav Şevin Ateşin da Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının bütçesinde gençlerin taleplerinin dikkate alınmadığını doğacak sürerek, “İktidar bu teklifle, değiş ve dönüşümde, beyninde toplumun dinamiği olan gençleri, tetik cümlelerle aylakçılık, yoksulluk ve ipham üçgenine itmektedir. Öğrenciler, yetişek ve barınma kabil temel haklarının erişiminde kırıcı güçlük yaşamaktadır. Bu öğrencilerin beslenme, barınma kabilinden sorunlarının çözüme kavuşturulması, sizin bakanlığınızın de sorumluluğundadır.” dedi.

“Spora envestisman, geleceğe yatırımdır”

MHP İstanbul Mebus Dirimlik Arkaz birlikte Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının çalışmalarını takdirle takip ettiğini, tıpkısı doktor olarak sporun esenlik olduğunu izah etmek istediğini söyledi.

Sporun, toplumların göz ardı edemeyeceği, kesintiye uğratamayacağı ve vazgeçemeyeceği cihanşümul, bütünleştirici bire bir aktiflik olduğunu vurgulayan Arkaz, “Spora yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Dimdik toplumlar oluşturabilmek, afiyet giderlerini azaltabilmek amacıyla gelişigüzel yaşta vatandaşımızı spora özendirici tedbirler almamız gerekmektedir. Gençlerimizi spor yoluyla ızdırap alışkanlıklardan korumalıyız.” ifadelerini kullandı.

Spor faaliyetlerine yönelik atık adımlarla Türkiye’nin, cahillik ve spor alanında ciddi bir başarı kaydettiğini belirten Arkaz, “Öğrencilerimize sağlanan mahdut ve cesaret imkanlarının genişletilmesi, yetişek alanındaki ilerleyişi elan zinde benzeri noktaya taşımıştır. Üniversite öğrencilerimizin borçlarının silinen faizleri tüvana kardeşlerimizin omuzlarından nazik bire bir yükü kaldırmıştır. Tamlık kent ve ilçelere temas spor branşına akıllıca enfrastrüktür tesisleri oluşturulmuştur. MHP mevki için yapılan rastgele müspet projenin destekleyicisi ve tamamlayıcısı olmuştur.” diyerek konuştu.

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ise Bakanlığın bütçe lokma kitapçığında yer alması müstelzim bilgiden haddinden fazla Icra Vekili Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun fotoğrafının meydan aldığını, bunun makul bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Kitapçıkta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi birkaç yerde fotoğrafının bulunduğunu fakat bu foto karelerinin dikkatsiz şekilde kitapçığa yerleştirildiğini belirten Şener, “Sürekli tenkit ettiğiniz mugayeret medyasında dahi böyle tıpkı fotoğrafı göremezsiniz. Cumhurbaşkanının bilcümle daha genç, hep henüz etkili görüntülerini ekrana getiriyorlar. Cumhur Reisi, bir ülkenin milli birliğini, bütünlüğünü sahne fail isimdir. Bu neyin nesi sayın Nazır. Sizi Cumhurbaşkanına yaptığınız bu davranıştan kıran ihtarname ediyorum.” dedi.

Share: