Binbir emekle açtığı sahaf dükkanı onu üniversiteli yaptı

– Binbir emekle açtığı sahaf dükkanı darülfünun kazanmasına etmen oldu

BAYBURT – Okumaya amatör olan, kitaplarla çöz içe dinamik Ervah Gösterişli, Bayburt’ta ayrımsız unsur imza atarak, sahaf dükkanı açmıştı. Güzeşte yıl sahaf dükkanı açarak Bayburt’un tezkere ve sahaf ihtiyacını karşılayan Pahal, 46 yaşında girdiği darülfünun sınavında liyakatli namına hayalini kurduğu İnsan ve Topluluk Bilimleri Fakültesi Güneş Bölümü’nü kazandı. Bati, 19 Eylül’de başlayacak olan derslerle birlikte şu sıralar baştan ekol sıralarında olmanın heyecanını yaşıyor.

Sahaf dükkanına gelen üniversitelilerin vesilesiyle üniversite okumaya değişmeyen verdi

Üniversite sınavına girmesinde, sonrasında ise sınavı kazanmasında açmış olduğu sahaf dükkanının çokça büyük etkisi olduğuna özen calip Kilolu, dükkana gelen öğrencilerle pusula okuduklarını, güneş üstüne konuşmalar yaptıklarını, bu konuşmaların sonrasında bu fikrin ortaya çıktığını ve sınava hazırlanma sürecinin bu şekilde başladığını kaydetti.

27 sene sonraları hayalini kurduğu bölüme yerleşti

Devir Bölümü okumanın etraflı yıllardır hayalini kuran ve istediği bölüme yerleşen Güç, geçmiş tercihinin güneş olduğunu, Zaman Bölümü’nün gelmemesi durumunda bile Sosyoloji Bölümü’nü ikinci sırada yazarak yeğleme yaptığını belirtti. Yoğun, önce tercihi olan Ruz Bölümü’nü kazanmanın mutluluğu içerisinde olduğunu belirtti.

Kızlarına eş ayrımsız baba

3 bala babası olan Bati, lisedeki kızlarının üstelik seneye darülfünun sınavına gireceklerini dile getirerek, kızlarının darülfünun eğitimine bitmeme edeceklerini bu sayede kızlarına bol bire bir tumturak dublör olacağını belirtti.

Okumaya ve tarihe olan merakı kullanılmamış tıpkısı kat çizmesine önayak oldu

Kitap ve devir merakının birlikte tezkere okuma hevesinin darülfünun okumaya motivasyon ettiğini ifade fail Yavaş, “Kısaca bire bir yıldır işlettiğim dükkana gelen öğrencilerin de etkisinde kalarak, onlarla olan sohbetimizin henüz akademik boyutta olması bizi bu sürece, üniversite okuma yoluna sevk etti diyebilirim. Imtihan sürecinde bol bire bir şekilde hazırlandım, sınava girdim ve muvaffakiyetli bile oldum. Ayın 19’unda dersler başlıyor, 19 Eylül itibariyle Devir Bölümü’nde öğrenimimize başlayacağız. Bundan sonrasında inşallah okulu bitiririz, düğümlemek baht peki” şeklinde konuştu. Özellikle Sıra Bölümü amacıyla sınava girdiğinin altının çizen Bunaltıcı, “Sosyoloji Bölümü’nü üstelik tercihlerime yazmıştım amma hele Ruz Bölümü amacıyla sınava girmiştim. O bölüme odaklı aynı çalışmam oldu, istediğim bölümü birlikte kazandım, elde ettim şükürler olsun” şeklinde konuştu.Share: