Bingöl kar kalınlığı 40 santime ulaştı: 283 karye yolu kapandı

Bingöl kar kalınlığı 40 santime ulaştı: 283 karye yolu kapandı

BİNGÖL Bingöl’bile evvel geceden beri etkisini sürdüren kar yağışı 40 santimetreye ulaştı, 283 karye yolu ulaşıma kapandı. Antrparantez kentte hamile ve sakat kamu personeli dahi yetkilendirilmiş sayıldı.

Hava Bilgisi 13. Bölge Müdürlüğü’nün uyarısının ardından kesim genelinde olduğu üzere Bingöl’dahi de kar yağışı etkisini arttırdı. Site tamamen beyaza bürünürken, kar kalınlığı 40 santimetreye kadar ulaştı. Araçların çokları kar altında kalırken, bazı sürücüler bile araçlarını örtbas etmek üzere gösterişli bire bir çabalama sarf etti. Kar yağışının etkisini sürdürdüğü kentte, aylı ve mânialı kamu görevlisi birlikte mezun sayıldı. Valilikten yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde devam fail yavaş kar yağışı ve aksi gelgel koşulları dolayısıyla kamuda görevli gebe ve mânialı personel, 2-3 Şubat’ta iki periyot süreyle yönetimsel yetkilendirilmiş sayılacaklardır” denildi.

283 karye yolu ulaşıma kapandı

Kent genelinde geceli gündüzlü bitmeme fail kar yağışı birçok karye yolunu da ulaşıma kapattı. İl Özel İdaresi Posta ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınan bilgilere bakarak, merkeze tutkun 78, Nişanlı 32, Dinç 59, Karlıova 38, Kiğı 25, Solhan 23, Yayladere 20 ve Yedisu ilçesinde 8 tutmak amacıyla toplamda 283 karye yolu ulaşıma kapandı. Ekipler, söz konusu bölgede korkulu tıpkı emek yürüttüğü öğrenildi.

“Bu yıl ilk defa kışı yaşıyoruz”

Bingöl’üstelik bu sene ilk kez kışı yaşadıklarını aktaran vatandaşlardan Güçlü Kanat, “İlk el kışı bugün yaşıyoruz. Dünden beri yoğun bire bir kar yağışı var. Sunma bir iki 30-40 santimetre tıpkısı kar yağdı. Büyüklerimizle konuşuyoruz, hakeza bire bir şey ilk defa görüyor kış geç geldi diye. Kuraklıktan korkuyorduk, Tanrı haddinden fazla şükür rahmetini yağdırdı, inşallah hakeza bitmeme şayan” dedi. Köy yollarının de kar nedeniyle sınırlı olduğunu anlatan Sait Süvari ise “Bu yıl kışı yaşıyoruz ilk defa. 40 santime büyüklüğünde yağdı. Karye yollarımız de tutkun, umarım sunu gücük zamanda açılır” şeklinde konuştu.

Bölgede genelinde kar yağışının devam edeceği bildirildi.

Share: