Bingöl’de balık ölümleri iddiası üzerine inceleme başlatıldı

Bingöl’ün Çeltiksuyu köyündeki Göynük Çayı’nda balık ölümleri olduğu iddiası konusunda inceleme başlatıldı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bazen basın yapıt organları ve toplumsal medya hesaplarında “Bingöl’de balık ölümleri” başlığıyla yapılan vukuf ve paylaşımlar üstüne izah yapma gereği duyulduğu belirtildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğüpersoneli ile bölgede inceleme ve denetimler gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere meydan verildi:

“Yapılan denetimler sonucunda, Çeltiksuyu köyü kanalizasyon sisteminin katıksız arıtma ile arıtılıp bölgeye inhilal edildiği, katıksız tasfiye sistemine gelen hassaten tıkanıklık olduğu ve arıtmaya girmeden Elemli Çayı’na aktığı görülmüş olup söz konusu tıkanıklığın giderilmesi amacıyla İl Özel İdaresince mukteza iş başlatılmıştır. Antrparantez, Sütaş AŞ’ye ilişik tasfiye sularının Merkezi Laboratuvar Sistemince atanan yetkili laboratuvarlar yoluyla 15 günce periyotlarla analizlerinin yapıldığı, yapılan analiz sonuçlarının müdürlüğümüze düzenli yerine sunulduğu, alınan analiz sonuçlarında standart değerler açısından rastgele tehalüf olmadığı tespit edilmiştir. Elemli Çayı boşalma noktalarındaki teftiş ve incelemelerimiz mütemadi devam etmektedir.”

Share: