Bisikletiyle seyahate çıkan genç KYK yurtlarında konaklıyor

Van’da evlerinde konuk ettikleri Fransız çiftten etkilenerek bisikletiyle seyahate çıkan tababet fakültesi mezunu Muhammed Sıddık Dicle, Karadeniz periferi hattı süresince tarihi ve turistlik yerleri gezip Emniyet Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanıyor.

Van Yüzüncü Sene Üniversitesi Tababet Fakültesinden bu sene mezun olan 24 yaşındaki Dicle, yaz tatilini yeryüzü ongun şekilde kullanmak için 12 Temmuz’dahi Van’dan yola daha çok. Önceki Kars’a, oradan da Gürcistan’a geçen ve çadırda nazil Dicle, baştan Türkiye’ye döndüğünde kalacak yer arayışına girdi.

Yolculuk sırasında rahatsızlanan ve ilişkin ayrımsız alanda kalma ihtiyacı duyan Dicle, yolda karşılaştığı ayrımsız bisikletlinin verdiği hikmet üzerine gezdiği şehirlerdeki KYK yurtlarında konaklamaya başladı.

Yurtlardaki duş, ruh, yatak imkanından yararlanan Dicle, seyahat etmek isteyen ancak tahaffuz problemi zinde arkadaşlarına KYK yurtlarında kalarak birçok kenti gezmeyi öneriyor.

“Çoluk Çocuk için haddinden fazla büyük bir imkan”

Muhammed Sıddık Dicle, AA muhabirine, velespit sürmeyi sevdiğini söyledi.

Bisikletle dünya turuna sâdır Fransız aynı çifti 3 Mayıs’ta Van’daki evlerinde mihman ettikten sonraları kendisinde da bisikletle seyahat etme fikri oluştuğunu dile getiren Dicle, Kars ve Gürcistan’a gittikten bilahare Karadeniz kıyı hattı süresince gezerek Zonguldak’a büyüklüğünde geldiğini anlattı.

Dicle, gezi süresince bir nice madde yaşadığını anlatarak, “İnsanların güler yüzünü ve yardımseverliğini gördüm. zaman zaman coğrafyadan coğrafyaya insanların yaşamı çok değişiyor. Herhangi Bir geçtiğim yerde insanların hayat stili, dirilik bakışı biraz elan değişiyor. İlk başta seyyah namına karşılıyorlar. Sonrasında, ‘Ta Van’dan gelmiş’ şeklinde tepkiler da oluyor, şaşırıyorlar.” diye konuştu.

Van’dan çadırda kalacak şekilde yola çıktığını aktaran Dicle, şöyle devam etti:

“Oba da pir oluyor amma bire bir küşayiş hastalandım. Alelhusus o devir tutkun bire bir alanda kalma ihtiyacı duydum. Yolda karşılaştığım bambaşka bir bisikletli hempa tamamen KYK yurtlarında kalacak şekilde yola kullanılmış. Ego bile ondan aldığım fikirle KYK yurtlarında kalmaya başladım. Yurtlarda duş, neşelilik, akak üzere imkanlar bizim üzere bereketli oldu. Ücretsiz olması dahi daha çok yeri gezmemizi sağlıyor. Barınmaya masraf ayırmıyoruz, onun hesabına yiyeceğe ve gezeceğimiz yerlerdeki masraflarımıza ayırıyoruz.”

Dicle, şu asıl kadar 2300 kilometre yol yaptığını ve bir ahir durağının İstanbul olduğunu dile getirerek, “Bu, çoluk çocuk üzere haddinden fazla balaban ayrımsız imkan. Sonuçta tahaffuz masrafı spontane adına ortadan kalkıyor. Antrparantez müze kartı yardımıyla ücretsiz müzelere giriş yapılıyor. Bunlar üstelik ayrı gider sonuçta. Bunlar ortadan kalkınca yemeden içmeden posta ve eşya parası kalıyor. Bazen yurtlarda aşevi kısmı dahi münhal. Burada akla yatkın fiyata yemek yiyebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.Share: