Bitkisel: Hububat Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş yönlü yansıdı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Yüz Yüze Gönül Gönüle Ümraniye Programı’ kapsamında sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, finans ve topluluk başkanları, hareket insanları ve doyum önderleriyle tıpkısı araya geldi.

Ümraniye’deki tıpkısı otelde planlı programa DÜRÜST Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Saika dahi katıldı. Burada mütekellim Bakan Bitkisel, salgın sürecinde yüzde 14,1’e büyüklüğünde yükselen işsizlik oranının haziran kocaoğlan itibarıyla yüzdelik 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına gerilediğine ilgi çekti.

Bakan Nebati, Türkiye’nin büyümeye bitmeme ettiğine aksan yaparak, “Dakikasında her kamer Cumhuriyet tarihimizin yıpranmamış ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.   

‘2020 YILINDA DAHİ TÜRKİYE BÜYÜME KAYDEDEN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR’ 

Icra Vekili Nureddin Bitkisel, salgına karşın Türkiye ekonomisinin büyüme kaydettiğine dikkat çekerek, “Ülkemiz kül dünyayı etkisine düz Kovid-19 salgınına rağmen acul toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden biridir. Toptan ekonominin salgından iri hasar gördüğü 2020 yılında de Türkiye, büyüme kaydeden nadir ülkelerden biri olmuştur. Türkiye ekonomisi 2021 yılında ise yüzde 11 oranında rekor aynı nema performansı elde etmiş, bu hayatiyetli nema görünümünü muvazeneli aynı kompozisyonda sağlamıştır. Iktisadi büyümeyle birlikte istihdamda haddinden fazla çetin artış kaydettik. Salgının en biberli dönemine nazaran yaklaşık 5,5 milyon yabanlık bire bir istihdam artışı kaydederek 2022 yılı haziran itibarıyla toplam istihdamımız 30,9 milyona başarmış durumda. Çabucak bu yılın geçmiş yarısında sağlanan çekişme, dünya ekonomisinin durumu, emtia fiyatları, erke fiyatlarındaki yükselişe rağmen istihdam artışı 862 bin güç oldu. Salgın sürecinde yüzdelik 14,1’e büyüklüğünde yükselen avarelik oranıysa bu yıl haziran kocaoğlan itibarıyla yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına geriledi” diyerek konuştu.   

‘İHRACAT REKORLARI KIRMAYI SÜRDÜRÜYORUZ’ 

Nazır Nebati, “Attığımız strüktürel adımlar ve tedbir zincirindeki değişimlerin olumlu etkisiyle 2021 yılında ihracatımız tafsilatlı dönemli trendin oldukça üstünde artım gösterdi. İhracattaki hayat dolu performansımız 2022 yılında bitmeme etmiş, 250 bilyon dolar sınırına dayanmıştır. Aceleten temas ay Cumhuriyet Altını tarihimizin kullanılmamış ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz. Kezalik ülkemiz turizm gelirlerindeki toparlanma itibarıyla birlikte farklı ülkelerden artı ayrıştı. Rusya-Ukrayna Savaşına karşın aktif ayrımsız takat sınırı sergilemeye bitmeme edebilmiştir. Beklentimiz yılsonunda turizm gelirimizin 37 milyar doların üstüne çıkmak ve müstevli öncesi seviyenin üstelik üzerinde aynı performansın sergilenmesini göreceğiz. Resim apaçık ortada. Tamlık küresel olumsuzluklara rağmen üretimde, büyümede, istihdam ve ihracat artışında Türkiye adeta tez ilerliyor. Ekonomimiz çokça şükür metin ve akva. Ayrımsız üstelik gidip şu bizim karamsarlar korosuna sorsanız size anında battık-bittik şarkısını söylemeye başlarlar” ifadelerini kullandı.  

‘ÖNLERİNDE ŞAN BULUNANLAR KORO HALİNDE DOLMA YANLIŞ HABER YAPIYORLAR’ 

Vekil Bitkisel, eleştiriye bağlı olmadıklarına özen çekerek, “Biz katiyen eleştiriye merbut yahut sorunları görmezden gelen tıpkı anlayışa eş değiliz. Buradaki anne iş tıpkı kesimin tam sorunlara büyüteçle bakarken muvaffakiyet kaydedilen alanları bütün bütün yok saymaları, ayrıca spekülasyona varacak düzeyde kâh çarpıtmalardan imdat umanlar var. Meğerse ‘eğriye ölçü, doğruya birlikte doğru’ demeyi çakmak koskocaman ve erdemli ayrımsız tavırdır. Beklentimiz nesnel ve olumlu yaklaşımlardan ötesi değildir. Önlerinde unvan bulunanlar bire bir koro halinde dolar şuraya gidecek, mevki şuraya gidecek diye niteleyerek dersiz topsuz haberler yaparlar. Önünde ün bulunanlar Türkiye’nin IMF’den vecibe almadığını düşünülerek tamamen beceri bire bir duruşla rastgele ülkenin kapasitesi oranında almış olan miktarı birlikte, borç aldılara dönüştürebiliyorlar” dedi.  

‘CARİ AÇIĞIMIZIN ANA SEBEBİ ENERJİ MALİYETLERİMİZDİR’ 

Bakan Bitkisel, “12 maaş birikimli akan işlemler mayıs bakımından 34,6 bilyon dolar çok vermiştir. Yani bizim cari açığımızın ana sebebi erke maliyetlerimizdir. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle andıran dönemde ülkemiz adeta ayrımsız erke seferberliği ilan etmiş durumdadır. Akkuyu Santrali, Karadeniz doğalgazı, yenilenebilir erke yatırımlarına munzam kendisine geçkin bakımından Abdülhamid Han araştırma gemimiz de devreye alınmıştır. Zaman 2 sismik araştırma ve 4 taharri gemimizle denizlerde dünyada eşine beş altı rastlanır aynı tetebbu filosuna ehil konuma mevrut durumdayız. İnşallah önümüzdeki süreçte tamlık bu gayretlerimizin de karşılığını Büyük Rabbim denizler marifetiyle bize verecektir” dedi. 

Bakan Bitkisel, dirimsel dağılımında adaletin sağlanmasının arz fazla ehemmiyet verdikleri konuların başında olduğuna ilgi çekti ve fiyatlar aracılığıyla enflasyonist baskıları azaltıcı tedbirler aldıklarını anlatım etti.

‘TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASI TAHIL FİYATLARINA DÜŞÜŞ TARAFLI YANSIDI’ 

Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle savaşçı tarafları bire bir araya getirmeyi başararak İstanbul’bile imzalanmasını sağladığımız Tahıl Sevkiyatı Anlaşması, gücük süre zarfında ülkemizde olduğu gibi acun hububat fiyatlarına bile düşüş yönlü yansımıştır. Sonunda hububat ve semiz tohumlarda fiyatlar savaş öncesi seviyenin de altına gerilemiştir. Buna çıplak arsıulusal literatürde Recep Tayyip Erdoğan etkisi diyorlar” ifadelerini kullandı.  

‘AKARYAKITTA YERYÜZÜ AZ VERGİ ALAN ÜLKEYİZ’ 

Bitkisel, “Avrupa ülkeleri ortamında akaryakıttan sunu birkaç vergi kayran ülkeyiz. Pompa huruç fiyatlarında temas akşam bilim alıyoruz. Süt, süt 22 teklik seviyesine indi. Manşetlerdeki kaynak bulunmayan, madun alfabe geçiyor” dedi. 

Bitkisel, diyaliz merkezleri ve tıbbi cihazlar amacıyla SUT’ta düzentileme yaptıklarını ve biraz güne de yayınlanacağını belirtti.  

‘ENFLASYON SORUNUNU FORA ETMEK AMACIYLA MÜSTELZIM EKSIKSIZ ADIMLARI YEGÂNE BIRICIK ATIYORUZ’ 

Bitkisel, “Şişkinlik sorununu fasletmek için müstelzim tekmil adımları yegâne bir tane atıyoruz. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki YANLIŞSIZ Fırka iktidarı lacerem ki 20 yıldan bu yana milletimizin tüm sorunlarının hal adresi olduysa, şişkinlik sorunu de banko benzeri derogasyon değildir. Bu sorunun de çözüm adresi yeniden tığ olacağız. Zaman eksiksiz toptan olumsuzluklara rağmen Türkiye üretiyor, Türkiye büyüyor, Türkiye istihdam sayısını her geçen dolaşma artırmaya bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı.  

Bitkisel’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine yanıt

 

Bitkisel: IMF ile bir geçim imzalanmadı

 

Nebati: Büyümeden ödünleme vermeyince enflasyonla savaş espas alır

 

Share: