Bitlis haberleri: Dünyaca adlı Adilcevaz cevizinin hasadı devam ediyor

– Dünyaca adlı Adilcevaz cevizinin hasadı bitmeme ediyor

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde yetişen ve dünyaca adlı olan cevizin hasadı bitmeme ediyor.

Başka cevizlere gereğince düşman, aroması ve büyüklüğü ile Türkiye’nin bildirme gani cevizlerinden olan ve sertifikalı üretimi ile bile adından meze ettiren Adilcevaz cevizinde hasat döneminde sona yaklaşıldı. Bölgenin şişman bölümünün koz ihtiyacını karşılayan Adilcevaz’üstelik direk üretimi de akıbet yıllarda arttı.

Kazankaya ve Adilcevaz-13 namına tescillenen cevizler Türkiye’nin ayrı ayrı illerine birlikte gönderiliyor. Hasadını tamamlayan ve tıpkısı zamanda rekiz üretimi bile işleyen Mehmet Akkoyun, babasından küsurat koz fidanı üretimini daha çağdaş namına sürdürüyor. Adilcevaz bölgesinde bir nice metres koz bahçesi kurduklarını bile tamlayan Akkoyun, bu sene kim verimden bile memnun olduklarını söyledi.

Piyasada 60-100 TL ortada mütebeddil fiyata alıcı bulan Adilcevaz cevizini Türkiye’nin değişik illerine bile gönderdiklerini belirten Akkoyun, “Temas yıl bu dönemde ceviz festivalinin ardından hasada başlıyoruz. Bu yıl 25’incisi düzenlenen festivalin ardından başladığımız hasatta önceden sırıkla cevizleri döküyorduk. Bu bütün semere gözeneklerine kötülük vererek üretimi düşürüyordu. Hasat döneminde koz ağaçlarından düşüp yaralanmalar ve ölümler meydana geliyordu. Şu anda, hasatlarımızı genellikle makine ile yapıyoruz. Araba ile yapılan hasatlarda semere verimi seçme yıl katlanarak gidiyor. Adilcevaz cevizi ülke ekonomisine dahi alçak katkılar sağlayan bire bir üründür. Üretimi bu yıl haddinden fazla güzeldir. Adilcevaz ilçemizde kestirmece 70 bin tonluk koz elde edildi. Seçkin koz ağacından averaj 80-100 kilogram ceviz elde ediyoruz. Adilcevaz cevizinin yer nazik özelliği antagonist, tadı ve aroması yüksektir. Bu nedenle damakta iyice aynı lal bırakıyor. Satışta sorun yaşamıyoruz. Bu sene hasat dönemi bitmeme ederken, ülkemizin seçkin marifetiyle talepler geliyor. Satışta hiç rehavet yaşamıyoruz. Adilcevaz cevizi natürel ortamda fırınlanmadan, tamamen güneşte kurutularak elde ediliyor. İsteyen herkese gönderiliyor” dedi.

Share: