Bitlis’te “Ana UMKE Terbiye ve Manevra Kampı” gerçekleştirildi

Bitlis Keyif Müdürlüğünce, 25 sağlık personeline müteveccih 5 günlük “Esas UMKE Terbiye ve Tatbikat Kampı” düzenlendi.

Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığının 2022 yılı elektrik planı kapsamında düzenlenen “Asıl UMKE Terbiye ve Manevra Kampı” programına 2 doktor, 14 hemşire, 2 ebe, 2 duyum yitimi teknikeri, 3 ivedili tababet teknisyeni, laborant ve ameliyathane teknikerinden oluşan 25 keyif personelinin gönüllü adına katıldığı bildirildi.

5 çevrim süren programda 17 eğitmenin katılımcılara hem salonda kuramsal eğitim hem birlikte Ahlat’taki Çarho mesire alanında dayanabilen etapların düzlük aldığı parkurlarda terbiye verdiği tamlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Maksat gönüllü personelimizin nazari eğitimlerde aldığı tıbbi vukuf ve kıran psikolojisi bilincini sahada kılgısal yürütme ederek becerilerini yetiştirmek ve stresli ortamlarda metin karar verme becerilerini artırmaktır. Toplu trafik kazası, kitlesel yaralanmalı görüngü, yer sarsıntısı sonrası yılgın, helikopter kazası üzere ayrımlı vakalar, eğitmenler tarafından gerçeğe andıran simüle edilmiştir. Gönüllü personelimiz yoluyla başarıyla müdahale işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ivedili müdahale ünitesi kurulumu ve işletilmesi öğretilmiştir.”

Müstacel engelleme üniteleri ile kıyamet ve sıra dışı durumlarda vatandaşlara görüngü durumunda evet birlikte zelzele bölgesinde geçici tahaffuz alanlarında esenlik hizmeti yer görevini Ulusal Iyileştiren Istirdat Ekibi’nin (UMKE) üstlendiğine kayran sunulan açıklamada, “Meram vatandaşlarımıza her alanda ve durumda faal ve birinci sınıf keyif hizmeti sunumunu kesintisiz bitmeme ettirmektir. Evgin engelleme ünitemizde 36 marazlı, yataklı tedavi hizmetini benzeri anda alabilmektedir. Bu üniteler afet bölgesinde ihtiyaca dayanarak personel tahaffuz için birlikte kullanılabilmektedir.” ifadelerine düz verildi.

Share: