Bodrum’da BODTO’nun aile sahipliğince Kosova ile görüşmeler yapıldı

Bodrum Tecim Odası (BODTO) sülale sahipliğinde, Kosova Başvekil Yardımcısı Emilija Redzepi ve beraberindeki heyetle birlikte bire bir kol derinti düzenlendi.

BODTO Umumi Heyet Odası’nda gerçekleşen görüşmelerde BODTO, Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB), Bodrum Otelciler Derneği (BODER) ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD) yetkilileri Kosova heyeti ile ayrımlı oturumlarda tıpkısı araya geldi. Görüşmelerde iki ülke arasındaki bol ilişkilere değinilerek Kosova ve Bodrum beyninde geliştirilebilecek cerrahi müdahale gündeme alındı.

Redzepi, burada yaptığı konuşmada, misafirperverliklerinden ekolojik ortam BODTO heyetine teşekkür ederek, Kosova ve Türkiye arasındaki bol ilişkilerin kendilerini çok kıvançlı ettiği söyledi.

Bodrum’u musahabe ika sebeplerinin ülkeler arasındaki kazançlı ilişkileri pekitmek olduğunu vurgulayan Redzepi, BODTO üyeleri Kosova’üstelik ticari faaliyetlerde bulunmaları durumunda kendilerine tam desteği sağlamaya amade olduklarını ifade etti.

Bodrum’un örnek tıpkısı kaslı turizm kenti olduğunu, Kosova’nın birçok zir bina projesinde Türk iş insanlarının kayran aldığını tamlayan Redzepi, “İstanbul ve Bursa’nın peşi sıra Bodrum’u mülakat ettik. Bodrum’un güzelliği ve saf havası ile Kosovalı turistlerin üstelik yeğleme ettiği yerlerden biri olduğunu biliyoruz. İki devlet ortada ticari ilişkilerin devamlılığını sağlamayı istiyoruz. BODTO heyetini ülkemize davet ediyoruz.” ifadesini kullandı.

BODTO Divan Başkanı İlhan Ersan da Redzepi’yi odada ağırlamaktan bahtiyar olduklarını ifade ederek, ilçede birçok Kosova asıllı hareket insanların olduğunu anımsattı.

Ersan, Bodrum’u mimari dokusunu, insanca özelliklerini, denizini ve katıksız güzelliklerini bozmadan müzaheret etmek gerektiğine bel ederek, bölgenin hisse senedi fırsatlarına cemaat kendisine yatırımcıları kendine çektiğini ve bu doğrultuda ayrımsız dulda istimal dengesi yaratılması gerektiğine vurgu yaptı.

BODTO Başkanı Mahmut Başkomutan Kocadon dahi ülkeler ortada mevcut derin tarihi bağların ticareti kolaylaştırdığına özen çekerek, kültürel yakınlıkların rastgele anlamda iletişimi geliştirdiğine belen etti. Kosova heyetine Bodrum’un hesaplı ve ticari yapısı için bile hikmet veren Kocadon, bölgenin ticari profilinden bahsederek Bodrum’un konuşu anlamda öne çıktığına ve rüşvet sıralamasında ön sıralarda düzlük aldığına özen çekti.

Görüşmelerde bölgedeki ahşap yat üretim kapasitesi, denizcilik kültürü, yerli değerler, balık ihracatı, eğitim bilimi, zirai cerrahi müdahale, Kosova-Bodrum ortada paçarız hareket gezileri düzenlenmesi ve uçak seferleri konularında üstelik hikmet paylaşımlarında bulunuldu.

Toplantılara, BODTO Yönetim Kurulu Komutan Yardımcıları İbrahim Akkaya, Mehmet Ayaz, Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ceylan Satı, Sedir Üyesi Toros Demirdöven, Bodrum Belediyesi Sedir Üyeleri Emel Çakaloğlu, Banu Özberk, Mehmet Kocair, İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dallı Güllü, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, TÜRSAB Bodrum BTK Başkanı Yüksel Arslan, BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, BODER Genel Sekreteri/POYD Bodrum Temsilcisi Kahraman Cerbezeli, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Malumat Cambazoğlu, ilgilendiren kurumların sedir ve yönetim kurulu üyeleri ile iş insanları katıldı.

Share: