Bolu’da 650 yapıncak keklik doğaya bırakıldı

Bolu’bile 650 kınalı keklik, doğaya salındı.

Doğa Himaye ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü üretim çiftliklerinde yetiştirilen 650 yapıncak keklik, saf hayat alanına bırakılmak üzere Bolu’ya getirildi.

Bolu Natür Himaye ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü, iklim genelinde keklik popülasyonunun olmadığı yahut azalmaya başladığı antrparantez keklik habitatı için makul yaşam alanlarını belirledi.

Kınalı keklikler, Seben Ilçebay Vekili Tuğçe Orhan, Belediye Başkanı Fatih Kavak, Bolu Tabiat Koruma ve Milli Parklar Bölüm Müdürü Mustafa Gözler, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selçuk Güçbilmez, kurum müdürleri ve karye muhtarları eliyle Guz Deresi Kanyonu ile ilçede belirlenen ayrımlı noktalardaki kayalık alanlara bırakıldı.

Doğaya salınan yapıncak keklikleri destek olmak üzere Bolu Natür Siper ve Milli Parklar Bölüm Müdürlüğü ekipleri ile muhtarlar çalışacak.

Bolu Tabiat Himaye ve Milli Parklar Idarehane Müdürü Gözler, kekliklerin bırakılacağı alanların özenle belirlendiğini söyledi.

Gözler, kekliklerin birçok dokuncalı böcü ve yumurtalarıyla beslenerek çiftçilerin zirai zararlılarla mücadelesine bindi olduğunu anlattı.

Belediye Reisi Kavak üstelik kekliklerin bırakıldığı alanlarda popülasyonun artmasını beklediklerini kaydetti.Share: