Borsadan faziletli rüşvet vaadiyle 2.5 milyonluk vurgun: 130’u aşkın mağdur var

İzmir polisi, içtimai iletişim araçları hesaplarını ele geçirerek borsa yatırımlarıyla ilişkin paylaşımlar eden, yüksek rüşvet vaadiyle kendisiyle iletişime geçenleri dolandıranlara müteveccih ikinci operasyonu yaptı. Ekipler, 19 kişinin ifadelerinden yola çıkarak 20 kişiyi elan tayin ederken, 130’u aşkın kişinin dolandırıldığı, 2.5 milyonluk cılız yapıldığı belirlendi.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğüne ilişkin Siber Siber Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, içtimai medyadan verdikleri vaatlerle ayyarlık eden zanlıları nüfuz etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede İzmir polisi, sosyal iletişim araçları hesaplarını ele geçirerek borsa yatırımlarıyla ait paylaşımlar eden, akabinde hesaplarda bitik kişilerin güvenini sağlayarak dolandıran şebekeye müteveccih 16 Eylül 2022 tarihinde faaliyetler yapmış ve 19 kişiyi yakalamıştı.

10 ilde ikinci dalavere operasyon: 17 can henüz yakalandı

Ekipler, gözaltındaki kişilerin ifadeleri, operasyonda ele geçirilen belgelerin incelenmesi doğrultusunda bakir tıpkısı mücahede yürüttü.

Şüphelilerin alay malay cereyan ettiği değerlendirilen 20 yabansı zat daha belirleme edilirken; İzmir, Mersin, Trabzon, Gümüşhane, Hatay, Adana, Van, Batman, Diyarbakır, Mardin kalkmak için 10 ilde operasyonun düğmesine basıldı. Operasyonda, şebekeden 17 can elan yakalanarak gözaltına alındı.

İşte yöntemleri: 130’u fazla gönül dolandırıldı, 2,5 milyonluk vurgun var

Önce sosyal medya hesaplarını ele nâkil şebeke üyeleri, daha sonrada bu hesaplardan faziletkâr hesaplı borsa yatırımlarıyla ilişkin paylaşımlarda bulunuyor. Akabinde hesaplarda dolaşık kişilerin güvenini sağlayıcı zanlılar, kendileri ile iletişime sabık kişilerden “efdal vergi” vaadi ile yatırım danışmanlığı adı altında sevap kâm ediyor.

Bununla da kapalı kalmayan dolandırıcılar, esasen tuzağa düşürdükleri kişileri yüksek meblağlarda dünyalık kazandırdıklarına inandırarak, cali hesap belgesi düzenleyip gönderiyor.

Yine zanlıların, kazandıkları paraları alabilmeleri için idrak, dosya masrafı adı altında yeniden para aldıkları, işlemlerin yasal olduğuna göstermek hesabına ise mağdurlara Türe Bakanlığının resmi gelgel logosu ve sitesine ilişik görüntülük resminin bulunduğu çeşitli belge ve resimler gönderdikleri birlikte belirlendi.

Bu yöntemle İzmir’birlikte 15 kişinin 401 bin 964 TL, Türkiye genelinde ise 121 şahsın 2 milyon TL dolandırıldığı, toplamda 130’u fazla kişiden 2,5 milyonluk bir vurgunun yapıldığı tayin edildi.

İlk operasyonda ise gözaltına alınan 19 kişiden 5’inin tutuklandığı, ikinci operasyonda yakalanan 17 kişinin işlemlerinin bitmeme ettiği, 3 kişinin ise arandığı öğrenildi. – İZMİR

Share: